Progresje akordów na pianinie w piosenkach
Czy wiesz, że do zagrania na pianinie wielu najpopularniejszych piosenek potrzebujesz zaledwie kilku akordów?
Z poprzedniego artykułu wiesz już, o co chodzi w akordach na pianinie i jak je odczytywać. No dobrze, ale jak je ułożyć, żeby stworzyły piękny akompaniament do melodii?
Poznaj najpopularniejsze progresje akordów i sprawdź, w jakich utworach możesz je usłyszeć!
Czym jest progresja akordów?
Progresja akordów to seria kilku akordów granych jeden po drugim. W ten sposób powstaje schemat, który tworzy harmoniczny podkład muzyczny. Większość popularnych piosenek opiera się właśnie na takich progresjach powtarzanych kilkukrotnie.
Jak to zapisać?
W zapisie progresji wykorzystuje się stopnie gamy, od których buduje się akordy, np. I – IV – V. Dzięki temu daną progresję możesz zagrać w każdej tonacji. Dużych cyfr rzymskich używa się do oznaczenia akordu durowego, a małych do molowego, np. I – V – vi – IV.
Najpopularniejsze progresje akordów na pianinie
Progresja I-V-vi-IV
Progresja I-V-vi-IV jest najczęściej spotykaną progresją akordów. Dla tonacji C-dur będą to akordy: C – G – Am – F.
Nie pamiętasz, jak odczytywać zapis akordowy? Skocz do naszego artykułu Jak grać akordami!
Przyjrzyjmy się, jak ta progresja w tonacji C-dur wygląda na klawiaturze:

To progresja, którą powinien znać każdy pianista. Dobrze jest nauczyć się tych akordów już na samym początku przygody z nauką pianina. W muzyce popowej znajdziesz ją na każdym kroku, dlatego też bywa nazywana progresją popową.
Przykładowe piosenki z progresją I-V-vi-IV
The Beatles „Let It Be”
Jason Mraz „I’m Yours”
Pssst, a jeśli chcesz grać akordami możesz zrobić to z naszym najnowszym E-BOOKIEM AKORDOWYM. To 90 stron wiedzy na temat AKORDÓW, ich budowy, zasad tworzenia, schematów, teorii. Niezbędnik każdego instrumentalisty – nie tylko pianisty!
Progresja vi-IV-I-V
Tę progresję określa się także jako sub-progresję schematu I – V – vi – IV. Zauważ, że mamy tutaj te same akordy, tylko rozpoczynamy od trzeciego. Mówi się jednak, że ten układ akordów daje bardziej nastrojowe brzmienie.
W tonacji C-dur będą to akordy: Am – F – C – G
🎹 Przyjrzyjmy się, jak ta progresja w tonacji C-dur wygląda na klawiaturze:

Przykładowe piosenki z progresją vi-IV-I-V
Luis Fonsi ft. Daddy Yankee „Despacito”
Coldplay „The Scientist”
Chcesz grać jak profesjonalista na pianinie akompaniamenty do ulubionych piosenek? Koniecznie sprawdź nasz kurs „Pianino dla początkujących”!
Progresja I-vi-IV-V
Progresja I-vi-IV-V nazywana bywa progresją z lat 50., ponieważ właśnie w tym czasie szczególnie chętnie była wykorzystywana przez artystów w piosenkach. Dzięki użyciu akordów IV i V na koniec progresja ta pozwala uzyskać w muzyce podnoszący na duchu nastrój.
W tonacji C-dur będą to akordy: C – Am – F – G
Przyjrzyjmy się, jak ta progresja w tonacji C-dur wygląda na klawiaturze:

Przykładowe piosenki z progresją I-vi-IV-V
Ed Sheeran „Perfect”
Whitney Houston „I Will Always Love You”
Progresje akordów a emocje w utworach
Nie bez powodu te piosenki oparte na progresjach akordów stały się przebojami. Kochamy je, bo wywołują w nas określone emocje!
Co mają do tego progresje? Okazuje się, że całkiem sporo. Ułożenie akordów wpływa na nasz odbiór muzyki i jej oddziaływanie emocjonalne.
Dzięki odpowiedniemu dobraniu progresji akordów można nadać piosence różny nastrój. Przykładowo, niektóre akordy będą zwiększać napięcie, inne za to odbierzemy bardziej jako wprowadzające relaksującą atmosferę.
Chcesz przykład? Łap!
4 progresje akordów kojarzone z różnymi nastrojami
- Progresja „wesoła”: I-IV-V
- Progresja „smutna”: vi-iii-V-IV
- Progresja „dająca nadzieję”: IV-V-vi-I
- Progresja „dramatyczna”: vi-IV-I-V
Mając wiedzę o progresjach akordów, możesz eksperymentować z różnymi brzmieniami i stylami. Pozwala to rozwijać kreatywność i tworzyć także swoje utwory na pianino!