Projekt bez nazwy

Czy warto uczyć dziecko gry na pianinie?

Blog • zostań muzykiem

Pielęgnowanie muzycznej wrażliwości

Z pewnością wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jaki wiek jest najlepszy, żeby zacząć naukę gry na pianinie. Nie ma tu jednej uniwersalnej odpowiedzi – każde dziecko rozwija się inaczej. Bez wątpienia jednak wszystkie dzieci są wrażliwe na muzykę. I warto w nich tę wrażliwość pielęgnować!

💡 Czy wiesz, że dzieci rodzą się ze słuchem absolutnym, który pogarsza się dopiero wraz z wiekiem? 😮

Zanim zapiszesz dziecko do szkoły muzycznej lub na prywatne lekcje pianina, postaraj się oswoić dziecko z muzyką. Co możesz zrobić?

🔸 słuchać z dzieckiem wartościowej muzyki granej na pianinie,

🔸 śpiewać wspólnie piosenki i uczyć dziecko rymowanek,

🔸 czytać dziecku książki związane z muzyką,

🔸 pozwalać na zabawy z dźwiękiem – czasem wystarczą do tego sprzęty domowe, ale dobrym wprowadzeniem do nauki gry na pianinie mogą być też kolorowe cymbałki,

🔸 poszukać w okolicy zajęć umuzykalniających dla najmłodszych, mogą to być tzw. Gordonki, które kierowane są już nawet do niemowlaków!

 

Jak uczyć dziecko gry na pianinie?

Wśród najpopularniejszych sposobów nauki gry na pianinie dla dzieci wymienić można:

🔸 lekcje prywatne,

🔸 szkoły prywatne – np. Yamaha lub nauka metodą Suzuki,

🔸 ogniska muzyczne,

🔸 państwowe szkoły muzyczne (dla dzieci od 7. roku życia),

🔸 kursy online (raczej dla starszych, np. nastolatków).

 

👉 Warto mieć na uwadze, że nie każdy sposób nauki gry na pianinie sprawdzi się w przypadku małych dzieci.

Wahasz się, co będzie dobre dla Twojej pociechy? Sprawdź plusy i minusy różnych metod nauki w naszym artykule: 5 najpopularniejszych sposobów nauki gry na pianinie i podejmij świadomą decyzję!

Rodzicu – Ty także możesz uczyć się gry na pianinie razem z dzieckiem

Dzieci muzyków bardzo często same zostają muzykami. Szybciej robią też postępy w grze na instrumencie. Czy w takim razie Twoje dziecko nie ma szans, jeśli nie jesteś muzykiem? Nic podobnego! Warto jednak pamiętać, że małe dzieci uczą się, naśladując dorosłych, więc to właśnie Tobie będą się przede wszystkim przyglądać.

W nauce gry na pianinie dzieci zaangażowanie rodzica jest kluczowym elementem. Dobrze, jeśli uczestniczy on w lekcjach i razem z dzieckiem zdobywa umiejętność gry na pianinie 🎹

👉 Rodzic może stać się dla dziecka inspiracją i nauczycielem. Wspólna nauka gry na pianinie staje się przyjemnością, a nie przymusem!

 
A jeśli chcesz rozpocząć naukę gry na pianinie razem ze swoim dzieckiem, dobrym rozwiązaniem może być nasz kurs online „Pianino dla początkujących”. Dzięki niemu nauczysz się grać wiele pięknych melodii, ale także zdobędziesz niezbędną wiedzę teoretyczną.

 

Co daje dziecku nauka gry na pianinie?

Jeden ze znajomych powiedział nam ostatnio: „Czuję, że moje dziecko nie zostanie zawodowym pianistą. Czy mimo to warto, by uczyło się gry na pianinie?” 🤔

Odpowiedź jest prosta: TAK, TAK i jeszcze raz TAK! Dlaczego? Nauka gry na instrumencie wspomaga ogólny rozwój dziecka. Nie każde dziecko zostanie wirtuozem, ale umiejętności wypracowane podczas ćwiczenia na pianinie może wykorzystać w wielu innych życiowych sytuacjach.

 

5 umiejętności, które zdobędzie Twoje dziecko dzięki nauce gry na pianinie:

🔶 Dobra koordynacji oczu, rąk i ciała

Do gry na pianinie potrzeba dużej sprawności manualnej. Każda ręka gra co innego, w tym samym czasie czytane są nuty, a podczas grania z pedałem dochodzi jeszcze praca nogi. Ćwicząc na pianinie, dziecko uczy się koordynacji wielu ruchów równocześnie i ćwiczy panowanie nad niezależnością poszczególnych części ciała.

 

🔶 Lepsza koncentracja, pamięć i zdolność uczenia się

Wyniki badań wyraźnie wskazują, że nauka gry na pianinie wpływa na pracę mózgu i jego rozwój. Dzieci grające na pianinie lepiej wypadają w testach pamięciowych czy testach na inteligencję. Już kilka minut ćwiczenia dziennie wpływa korzystnie na mózg dziecka – uruchamiane są obszary odpowiadające np. za zdolności językowe czy matematyczne.

 

🔶 Zdolność twórczego myślenia

Nauka gry na pianinie to nie tylko zapamiętanie utworu i jego zrozumienie. Dziecko kształtuje także swoje interpretacje, dzięki czemu rozwija się jego kreatywność.

 

🔶 Systematyczność i wytrwałość w działaniach

Nauka gry na pianinie to sztuka wytrwałości. Tu nie dostaje się efektów od razu. Dziecko ma więc szansę nauczyć się systematyczności i konsekwencji w swoich działaniach. Grając na pianinie ćwiczy też swoją cierpliwość.

 

🔶 Współpraca z innymi osobami

Podczas ćwiczenia na pianinie ważna jest praca indywidualna, ale to nie wszystko. Dziecko na lekcji pracuje z nauczycielem – uczy się słuchania, realizowania uwag, przyjmowania krytyki. W szkołach dziecko ma także szanse tworzyć z innymi zespoły muzyczne, ćwiczy więc umiejętność współpracy z innymi.

 

Zadbaj o swoje wewnętrzne dziecko

Przed chwilą – 1 czerwca – świętowaliśmy Dzień Dziecka. Mimo że to święto najmłodszych, mocno wierzymy, że każdy w nas ma w sobie wewnętrzne dziecko 😉 Może zatem to dobra okazja, by zrobić sobie prezent i spełnić własne marzenia? 🎁

 

Sprawdź koniecznie ofertę naszych kursów online. Istnieje spora szansa, że są skierowane właśnie do Ciebie 🙌 Przekonamy Cię, że można zacząć grać na pianinie, będąc dorosłym!

 

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię do tego, że warto uczyć dzieci gry na pianinie 🎹

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, śmiało pisz na adres: tomek@zostanmuzykiem.pl

udostępnij post:

Projekt bez tytulu mini

Sara i Tomek

Jesteśmy zawodowymi muzykami po pełnej edukacji muzycznej. Od kilkunastu lat zajmujemy się uczeniem innych gry na pianinie.​
W ramach projektu "Zostań Muzykiem" dzielimy się pasją, wiedzą i doświadczeniem, promując grę na pianinie jako aktywną formę rozrywki i twórcze spędzanie czasu. Chcemy także obalić mity, takie jak przekonanie, że jest się za starym lub niezbędny jest mityczny "słuch muzyczny". Zacznij naukę z nami i Zostań Muzykiem!

Wybierz swój kurs
nauki gry na pianinie

Szukasz czegoś małego na start?

Jak coś robić to na całego?

Zanurz się w ponadczasowych melodiach

Chcesz zaskoczyć rodzinę na święta?

Chcesz więcej takich treści?

Zapisz się na nasz newsletter

Treściwe artykuły, nuty, gratisy, limitowane promocje. Dowiedz się przed innymi.

BLOG MIŁOŚNIKÓW PIANINA

CZYTAJ WIĘCEJ, ROZWIJAJ SIĘ Z NAMI

Czytanie nut na pianinie, czyli spotkanie klucza wiolinowego i basowego Jeśli rozpoczynasz przygodę z nauką gry na pianinie, z pewnością...

Zacznij naukę gry na pianinie w wakacje! Wakacje czy urlop to dla wielu osób wyczekane chwile, by wreszcie oddać się...

Naucz się grać hitów klasyki na pianinie! POSŁUCHAJ, POZNAJ i ZAGRAJ! Czy Ty też masz tak czasem, że słyszysz jakiś...

Obserwuj nas

WYŚLIJ PYTANIE

Zwykle odpowiadamy w ciągu paru godzin na Twojego maila lub oddzwaniamy, jeśli podasz nr telefonu (wybierz wygodniejszą opcję).