Dzisiaj opowiem Ci historię o pewnym płomiennowłosym synu kustosza z Wielkiej Brytanii.
OK, nie brzmi ciekawie?
A co jeśli tym płomiennowłosym synem okaże się muzyk, który sprzedał ponad 150 milionów płyt na całym świecie, a historia będzie dotyczyć wielkiego procesu o kradzież utworu?
Hmm, czy teraz zdobyłem Twoją uwagę?
Mowa oczywiście o Edzie Sheeranie i jego utworze “Thinking Out Loud”
Ed Sheeran został pozwany o skopiowanie melodii, rytmu i harmonii z piosenki “Let’s Get it On”. Według spadkobierców artysty Marvina Gaye, bohater naszego artykułu dokonał plagiatu na tym słynnym utworze z 1973 roku.
Żeby poczuć całą dramaturgię tej sprawy musisz wiedzieć jeszcze jedną rzecz. Ed Sheeran podczas jednej z rozpraw powiedział, że jeśli przegra ten proces to skończy z tym wszystkim. Przestanie grać, śpiewać i występować.
No dobrze.
Przejdźmy teraz do konkretów.
HARMONIA
Zanim wgłębimy się w ten temat, musisz wiedzieć jedną rzecz. Większość popowych piosenek opiera się na 4 akordach. Te akordy układają się w popularne schematy. Jeśli poznasz kilka z nich będziesz w stanie wykonać naprawdę wiele piosenek.
W przypadku utworu “Thinking Out Loud” jest to schemat I-III-IV-V. Dokładnie tak samo jak w piosence “Let’s Get it On”. Nie są one jednak identyczne. Już tłumaczę.
W tonacji C-dur byłyby to akordy:
C-dur (C-E-G)
e-moll (E-G-H)
F-dur (F-A-C)
G-dur (G-H-D)
Ed Sheeran zrobił jednak małą zmianę i zamiast akordu e-moll (E-G-H) powtórzył akord C-dur w przewrocie (E-G-C). Linia basu pozostaje bez zmian: C-E-F-G.
Progresja I-III-IV-V jest jedną z najczęściej wykorzystywanych w muzyce popularnej, więc nie można uznać tego za plagiat.
A jeśli chcesz nauczyć się grać akordami to sprawdź nasz kurs Pianino dla początkujących.
RYTM
To właśnie rytm akompaniamentu powoduje, że słyszymy gigantyczne podobieństwo między tymi dwoma utworami. Linia basu w obu piosenkach ma dokładnie te same wartości rytmiczne (i jak już wiemy te same dźwięki). Podstawa perkusyjna w obu utworach jest praktycznie taka sama, a tempo piosenek jest bardzo podobne.
JEDNAK! Konkretny styl muzyczny wiąże się z charakterystycznymi dla niego schematami rytmicznymi. To właśnie głównie dzięki rytmowi jesteśmy w stanie „wyczuć” w jakim gatunku muzycznym jest dana piosenka.
Korzystanie z tego samego schematu rytmicznego nie oznacza plagiatu. Gdyby tak było, to większość piosenek byłaby uznawana za plagiat.
MELODIA
Tutaj widzę najmniej podobieństw. Owszem, poszczególne frazy mogą mieć pewne podobieństwa co do kierunku, bądź rytmu melodii. Mimo wszystko są to elementy charakterystyczne dla danego rodzaju muzyki. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego.
PODSUMOWUJĄC, w każdej piosence można się doszukiwać podobieństw z innych kompozycji. I prawdopodobnie w każdej piosence coś znajdziemy. Na tym w sumie polega komponowanie.
Podczas tworzenia nowych utworów czy piosenek opieramy się na tym co już znamy. Czasem robimy to świadomie, a zazwyczaj zupełnie nie. Wszystko już kiedyś powstało i niemożliwe jest nie zapożyczenie jakiegoś fragmentu melodii, rytmu czy harmonii od istniejących już kompozycji.
W przypadku piosenek “Thinking Out Loud” i “Let’s Get it On” można się doszukać podobieństw na kilku płaszczyznach, dlatego pojawiło się oskarżenie o plagiat. Obie piosenki są w podobnej stylistyce, przez co mają zbliżoną harmonię oraz rytm. Jednak melodia i słowa są zupełnie inne, a to jest moim zdaniem najważniejszy czynnik jeśli chcemy mówić o plagiacie.
A jak się kończy ta historia?
Ed Sheeran wygrał proces i zaczyna już swoją kolejną trasę koncertową.
A JEŚLI MASZ JAKIEŚ PYTANIA O NAUKĘ GRY NA PIANINIE TO NAPISZ DO MNIE MAILA NA ADRES: TOMEK@ZOSTANMUZYKIEM.PL