Kompozycje, które pokochały miliony
Łagodna, przestrzenna muzyka fortepianowa. Wpadające w ucho melodie…
Jeśli chociaż czasem zaglądasz na YouTube, musisz kojarzyć video z siwym, eleganckim mężczyzną, który gra na fortepianie pośrodku platformy dryfującej między górami lodowymi Arktyki.
To Ludovico Einaudi, włoski kompozytor, dzięki któremu miliony ludzi na świecie zapragnęły uczyć się gry na pianinie!
Kim jest Einaudi?
Co tworzy?
Czy można w jego stylu zaaranżować kompozycję Beethovena?
Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w moim artykule. A na końcu… będzie też chwila na naukę utworu!
Od awangardy do minimal music
Ludovico Einaudi to klasycznie wykształcony kompozytor. Uczył się w Mediolanie u jednego z najważniejszych twórców awangardowych – Luciano Berio. Szybko jednak zrozumiał, że trudna muzyka awangardowa, negująca w wielu aspektach tradycyjne pojmowanie melodii i harmonii, to nie jego bajka.
Duży wpływ na Einaudiego wywarła muzyka amerykańskich minimalistów, takich jak Philip Glass i Steve Reich. Ich stylistyka oraz własne poszukiwania sprawiły, że kompozytor odnalazł swój muzyczny kierunek.
Zaczął tworzyć ilustracyjne utwory bazujące na prostych melodiach i harmoniach. Okazało się, że odbiór jest świetny! Ludzie zakochali się w tej nienarzucającej się muzyce, w której mieli szansę odnaleźć własne emocje. W ten sposób Einaudi stał się niemal popowym kompozytorem w świecie muzyki instrumentalnej.
Muzyka Einaudiego w filmach
Za sprawą swojej ilustracyjności muzyka Einaudiego doskonale sprawdza się w filmach. Trudno wyobrazić sobie słynnych „Nietykalnych” bez utworu „Fly”.
Kompozycje Einaudiego towarzyszą też wędrówce bohaterki w oscarowym filmie „Nomadland”.
Ale chyba najbardziej znanym utworem tego twórcy, który pojawił się w filmie „Mama” Xaviera Dolana, i nieustannie wybierany jest jako tło do wielu filmików na YouTube jest „Experience”.
A gdyby Ludovico spotkał się z Ludwigiem…
Jak można zauważyć, styl Ludovica Einaudiego jest bardzo charakterystyczny. Najczęściej wykorzystuje on skale minorowe. W utworach fortepianowych zazwyczaj prawa ręka gra krótkie motywy melodyczne, zaś w lewej występują rozłożone akordy, które pojawiają się w podobnych relacjach i układach.
Zróbmy zatem eksperyment i sprawdźmy, co by się stało, gdyby Ludovico spotkał się ze słynnym Ludwigiem.
Jak mogłoby zabrzmieć „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena w stylu Ludovica Einaudiego?
Poniżej znajdziesz tutorial, w którym krok po kroku przeprowadzę Cię przez tajniki tego utworu i nauczę, jak zagrać go na pianinie!
Pssst… chcesz ćwiczyć samodzielnie? Zostawiam tu dla Ciebie do pobrania darmowe nuty „Dla Elizy” w stylu Ludovica Einaudiego
Dobrej zabawy!