Naucz się grać hitów klasyki na pianinie!
POSŁUCHAJ, POZNAJ i ZAGRAJ!
Czy Ty też masz tak czasem, że słyszysz jakiś utwór, wiesz, że go znasz… ale nie masz pojęcia, jak się nazywa? Mogłoby się wydawać, że muzykom takie wpadki się nie zdarzają, ale serio miewamy dokładnie takie same problemy. Najgorzej, kiedy to naprawdę wielki hit, a Ty nie możesz sobie przypomnieć, co to, prawda?
Skończmy z tym! W tym artykule poznasz 7 hitów muzyki klasycznej na pianino.
Posłuchasz, dowiesz się ciekawostek na temat utworu, a może na koniec go zagrasz? W tej konfiguracji nie ma opcji, żeby nie zapamiętać raz na zawsze tej topowej siódemki.
No to lećmy!
TOP 7 hitów muzyki fortepianowej
7. Preludium C-dur Jan Sebastian Bach
Zacznijmy od najdawniejszego utworu w naszym zestawieniu. Ten pochód rozłożonych akordów w kompozycji mistrza epoki baroku zna chyba każdy. Preludium c-moll otwiera zbiór 24 preludiów i fug Bacha. Jego tytuł to Das Wohltemperierte Klavier, co można tłumaczyć jako „właściwie nastrojony instrument klawiszowy”. Każda para (preludium i fuga) skomponowana została w innej tonacji.
Czy wiesz, że 137 lat później (w 1859 roku) Charles Gounod dopisał do tego utworu Bacha melodię i tak powstało słynne Ave Maria?
6. Marsz Turecki Wolfgang Amadeusz Mozart
Mimo że ta kompozycja słynnego klasyka wiedeńskiego grywana jest jako samodzielny utwór, tak naprawdę stanowi fragment większej całości. To III część XI Sonaty fortepianowej A-dur, którą Mozart napisał w 1784 roku. W sonacie występuje ona jako Rondo Alla Turca.
Czy myślisz, że w tym utworze Mozart nawiązuje się tradycyjnej muzyki tureckiej? Nie do końca. Najprawdopodobniej bezpośrednią inspiracją dla kompozytora były tureckie orkiestry wojskowe. Grano w nich na instrumentach dętych i perkusyjnych, często była to muzyka o charakterze marszowym. Nie miała jednak nic wspólnego z faktyczną muzyką tradycyjną Imperium Osmańskiego.
Warto też pamiętać, że w XVIII wieku w Europie panowała ogromna moda na orientalizm. Mozart dobrze wyczuwał aktualne trendy!
5. Dla Elizy Ludwig van Beethoven
Utwór, którego nie da się nie znać, m.in. dlatego że… przez lata był jednym z najpopularniejszych dzwonków w telefonach!
Muzykolodzy z całego świata głowią się, komu tak naprawdę Beethoven zadedykował swoją bagatelę. Mówi się, że mogła być to sopranistka Elisabeth Röckel. Kompozytor miał z nią bliską relację, a przyjaciele nazywali ją Elise. Inna teoria wskazuje jednak, że na manuskrypcie wcale nie pojawia się dedykacja dla Elizy, lecz dla Teresy! Do dziś nie ma więc jasności kim była tajemnicza kobieta.
Pewne jest natomiast, że Beethoven nie chciał opublikować tej swojej kompozycji. Najwyraźniej nie był z niej do końca zadowolony, planował ją rozwinąć, ale ostatecznie porzucił pracę nad utworem. Dla Elizy światło dzienne ujrzało dopiero w 1965 roku, gdy odkrył je muzykolog Ludwik Nohl, i stało się absolutnie ponadczasowym przebojem!
Pssst, to nie jest trudny utwór! Jeśli marzysz, żeby zagrać na pianinie Dla Elizy Beethovena, koniecznie sprawdź nasz tutorial
4. Sonata „Księżycowa” Ludwig van Beethoven
W tle kolejnego utworu na naszej liście również znajduje się historia miłosna. Beethoven utwór ten zadedykował swojej uczennicy – hrabinie Giulietcie Giucciardi, w której był zakochany!
Pewnie zastanawiasz się, skąd wzięła się nazwa tej słynnej sonaty. Nie wymyślił jej Beethoven, lecz poeta – Ludwig Rellstab. Wszystko dlatego, że muzyka pierwszej części sonaty sprawiała, że wyobrażał sobie odbicie światła księżyca w tafli jeziora. Czy to nie brzmi romantycznie?
A jeśli chcesz nauczyć się grać ten utwór na pianinie – koniecznie sprawdź nasz kurs „Hity Muzyki Klasycznej”. Znajdziesz w nim nasze opracowanie Sonaty „Księżycowej” i wiele innych pięknych kompozycji, które naprawdę są w zasięgu Twoich rąk!
3. Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 Fryderyk Chopin
Tak, to ten utwór, który słyszysz na każdej stacji, jadąc Pendolino. Ale pewnie słyszysz go wszędzie – od sal filharmonii po reklamy i filmy – bo jest mega popularny. Co o tym zdecydowało? Najczęściej mówi się, że sielska, piękna melodia, która wprowadza nastrój relaksu.
Chopin napisał go, mając zaledwie 20 lat. Mimo że autorem pierwszych nokturnów fortepianowych był John Field, to właśnie w twórczości Chopina ta forma muzyczna, inspirowana nastrojem nocy, w pełni rozkwitła.
Granie muzyki Chopina wymaga doskonałej techniki, co udowadniają regularnie pianiści podczas Konkursu Chopinowskiego. Warto jednak podkreślić, że akurat ten nokturn cieszy się dużą popularnością wśród uczniów pianina na całym świecie, ponieważ nie jest bardzo trudny! Może i Ty spróbujesz go zagrać?
2. Gymnopédie nr 1 Erik Satie
Erik Satie zasłynął na przełomie XIX i XX wieku jako buntownik i ekscentryk. Paryskiego Konserwatorium nie ukończył – nazywał je więzieniem. Na życie zarabiał jako pianista kabaretowy. A na zarzucany mu przez krytyków brak formy w utworach, odpowiedział, tworząc kompozycję pod tytułem… Trzy utwory w formie gruszki.
Dziś jego najpopularniejsze utwory to trzy fortepianowe Gymnopédies. Jednostajna, prosta i refleksyjna muzyka Satie bywa uznawana za inspirację dla późniejszego ambientu.
Nowatorskie w tamtych czasach było także samo podejście kompozytora do muzyki. Traktował ją jako przedmiot codziennego użytku, element tła, który nie powinien przykuwać szczególnej uwagi. Jednak fenomen Gymnopédie nr 1 pokazuje, że słuchacze wyraźnie zwrócili uwagę na tę muzykę!
1. Clair de Lune Claude Debussy
Ten fortepianowy przebój muzyki klasycznej chyba najbardziej rozgościł się w popkulturze. Siedem lat w Tybecie, Pokuta, Zmierzch, Westworld, Mozart in The Jungle… to tylko niektóre filmy, gdzie możemy usłyszeć ten przepiękny utwór.
Podobnie jak w przypadku Marsza Tureckiego Mozarta, także ta kompozycja często jest grywana osobno, ale stanowi część większej całości. Clair de Lune, czyli w tłumaczeniu na polski „światło księżyca”, to III część Suite bergamasque. Debussy napisał ją w 1890 roku, ale musiała poczekać aż 15 lat, żeby kompozytor zdecydował się ją wydać. Trzecia część, Clair de Lune, została zainspirowana wierszem Paula Verlaine’a.
Co w tym utworze sprawia, że czujemy się, jakbyśmy rzeczywiście byli w świetle księżyca? Debussy wykorzystuje tu dużo wysokich rejestrów w dynamice piano. Pojawiają się nieoczywiste progresje akordów, skala całotonowa czy pentatonika.
Dziś jesteśmy już bardzo osłuchani z tym utworem, ale na początku XX wieku jego brzmienie było nowatorskie. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów impresjonizmu w muzyce.
Mamy nadzieję, że teraz już każdy z tych 7 hitów muzyki klasycznej na pianino będzie Ci się z czymś kojarzył. No i chyba już bez trudu możesz brać udział w klasycznym Jaka to melodia?