nauka gry na pianinie dla dorosłych3 (1)

Jak wybrać nauczyciela gry na pianinie?

Blog • zostań muzykiem

Od ponad 13 lat zajmuję się uczeniem innych gry na fortepianie i jakiś czas temu przekroczyłem pewną magiczną liczbę…

A tą liczbą jest 10 000 przeprowadzonych lekcji!!!

Tak… to nie jest błąd! To naprawdę spory kawałek mojego 31 letniego życia! W tym momencie mogę już śmiało powiedzieć, że na uczeniu innych zjadłem zęby.

Wiem, że osoby rozpoczynające naukę gry na pianinie rozważają lekcje z prywatnym nauczycielem. Dlatego teraz chciałbym podzielić się moją całą wiedzą w skondensowanym poradniku.


Jak wybrać dla siebie idealnego prywatnego nauczyciela i nie stracić przy tym masy czasu i kasy!

A jeśli zamiast lekcji z prywatnym nauczycielem wolisz zacząć naukę z naszym kursem online to koniecznie wejdź w ten link i zobacz czego się z nami nauczysz oraz jakie efekty osiągniesz!
KURS PIANINO DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Nie przedłużając! Oto lista 7 rzeczy, na które należy uważać przy wyborze prywatnego nauczyciela!

1. WYKSZTAŁCENIE

Jest to pierwszy kluczowy aspekt, na który należy zwrócić uwagę szukając nauczyciela! By dobrze grać warto uczyć się od profesjonalisty. Takim profesjonalistą zostaje się po ukończeniu wyższych studiów muzycznych. Na nich zdobywa się wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii oraz metodyki nauczania gry na instrumencie.

Muszę Cię tutaj ostrzec! W internecie aż roi się od podejrzanych ogłoszeń, w których „nauczyciel” w zakładce wykształcenie pisze, że chodził kilka lat na prywatne zajęcia lub ukończył 1 stopień szkoły muzycznej!!! Nauka z takim nauczycielem może skończyć się zniechęceniem do instrumentu i wgraniem bardzo złych nawyków.

 2. OPINIE

Pierwsza selekcja za nami! Mamy już samych wykształconych kandydatów, więc czas wejść w ogłoszenia trochę głębiej. Idziemy czytać OPINIE!

Jeśli nauczyciel nie ma żadnych opinii to od razu powinna Ci się pojawić CZERWONA FLAGA. Skoro ktoś jest dobry i działa już trochę na rynku to ciężko, by nie miał chociaż kilkunastu opinii od swoich uczniów!

3. MIEJSCE LEKCJI

Jeśli nauczyciel dojeżdża do Ciebie to po pierwsze musisz ustalić czy cena w ogłoszeniu jest już ceną z dojazdem. Jeśli nie, to spytaj ile będzie kosztowało dojechanie do Twojego domu. Poza tym jeśli lekcje mają odbywać się u Ciebie to musisz mieć dobry instrument! Lekcje z prywatnym nauczycielem, które będą odbywać się na keyboardzie to jak strzelanie do komara z działa. Przyzwoitym minimum w mojej ocenie będzie pianino cyfrowe.

Jeśli lekcje będą odbywać się u nauczyciela to musisz mocno przekalkulować ile będziesz tracić czasu na dojazdy. Pamiętaj – czas to pieniądz! Podobnie jak w przypadku lekcji we własnym domu tak i w lekcjach u nauczyciela ważny będzie sprzęt. Minimum powinno być wysokiej klasy pianino cyfrowe/hybrydowe lub dobre pianino akustyczne.

Ważne jest też to, czy nauczyciel ma odpowiednio przygotowane pomieszczenie do lekcji. Pewien mój uczeń opowiedział mi historię jak u poprzedniego nauczyciela w czasie kiedy on grał Chopina, to mąż nauczycielki w tym samym pomieszczeniu gotował bigos!

A co w przypadku lekcji online?

Jeśli lekcje miałyby się odbywać w formie online to…. zdecydowanie bardziej będzie Ci się opłacało dołączyć do naszego kursu online!!! Serio, mało który nauczyciel potrafi zrobić dobre lekcje online i dysponuje profesjonalnym sprzętem do ich prowadzenia!

Kiedy zaczęła się pamiętna pandemia to przez parę miesięcy byłem zmuszony prowadzić zajęcia wyłącznie online. I mam w tym temacie sporo do opisania!!!

By zajęcia online były efektywne, zarówno Ty jak i nauczyciel musicie dysponować świetnym połączeniem internetowym. Nauczyciel natomiast powinien posiadać minimum 2 kamery (jedna z góry, jedna z boku), statywy, oświetlenie, świetny mikrofon lub mikser, mocny komputer oraz specjalne oprogramowanie. By prowadzić dobre lekcje online nauczyciel musi zainwestować kilka/kilkanaście tysięcy złotych na zakup profesjonalnego sprzętu i oprogramowania oraz poświęcić wiele godzin na naukę!

Naprawdę niewiele osób w Polsce prowadzi tak zajęcia.

Natomiast jeśli ktoś chce Ci prowadzić lekcję przez zwykłą kamerkę w laptopie to uciekaj od niego jak najszybciej! Stracisz tylko kasę i czas.

4. FORMALNOŚCI

Ok, już prawie wszystko mamy obgadane, prawda? A jednak nie! Teraz czas na kwestie formalne. W skrócie. Dobry prywatny nauczyciel traktuje swój zawód poważnie. W związku z tym ma własną firmę i wystawia za lekcje faktury – może masz możliwość ich odliczenia.

Warto sprawdzić czy lekcje gry są dla nauczyciela głównym zawodem czy to może taka praca dorywcza. W tym drugim przypadku lekcje mogą być często odwoływane, a Ty nie będziesz traktowany/a priorytetowo. Jeśli trafisz na wybitnego koncertującego muzyka to wiedz, że wielki talent nie zawsze idzie w parze z umiejętnościami pedagogicznymi.

5. ROZMOWA WSTĘPNA

Ufff… Skoro udało Ci się znaleźć najciekawszych nauczycieli to czas z nimi porozmawiać. Najlepiej zadzwonić – będzie łatwiej wyczuć czy złapiecie wspólny język i czy rozmawiasz z osobą znającą się na rzeczy.

Podczas takiej rozmowy warto zapytać o wszystkie kwestie, które poruszyłem powyżej oraz umówić się na lekcję próbną. UWAGA! Najlepsi nauczyciele mają zazwyczaj mocno zajęty grafik i dostanie się do nich może graniczyć z cudem.

Pamiętaj, że taka rozmowa jest tak samo cenna dla Ciebie jak i dla nauczyciela. Nie warto umawiać się na lekcję z kimś, kto nie poświęci Ci 10 minut na rozmowę!

6. PIERWSZA LEKCJA (i kolejne)

Wow!!! Udało Ci się umówić z idealnym nauczycielem i przyszedł czas na pierwszą lekcję! Oto lista kolejnych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę – nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Na pierwszym spotkaniu bardzo ważnym aspektem jest… ROZMOWA! Dobry nauczyciel zapyta Cię dlaczego chcesz zacząć grać, co chcesz osiągnąć, jakie masz potrzeby, jakim czasem dysponujesz itd. Jeśli tego nie ma, to pewnie się domyślasz… KOLEJNA CZERWONA FLAGA.

Ok, ale udało się! Była rozmowa, ustawiliście pozycję przy instrumencie, coś pograliście i właśnie zmierzasz na kolejne spotkanie. Teraz zwróć uwagę na to, czy nauczyciel uważnie słucha Twoich potrzeb i w mądry sposób dostosowuje program nauczania, byś mógł/mogła osiągać jak najlepsze efekty. Jeśli bezrefleksyjnie lecicie z jednego podręcznika i mimo Twoich próśb gracie rzeczy, które Cię nudzą to uciekaj! Nieelastyczny nauczyciel to coś co potrafi wykończyć nawet największego pasjonata!

Podczas lekcji ważne jest też to, czy nauczyciel jest w 100% zaangażowany w to co robisz. Czy dokładnie śledzi Twoje poczynania i nad Tobą czuwa. A może zamiast tego gra na telefonie lub je drugie śniadanie? Pamiętaj! Płacisz bardzo duże pieniądze za te prywatne spotkania, więc powinieneś/powinnaś oczekiwać pełnego skupienia i uwagi! Mając czujnego nauczyciela można uniknąć wielu problemów i uczyć się znacznie efektywniej!

7. CENA

Przejdźmy do najciekawszego czyli… ile taka prywatna lekcja powinna kosztować. Wypowiem się o stawkach w Warszawie, ale można założyć, że różnice między miastami nie powinny wahać się o więcej niż +- 15%.

A zatem. Cena za 60-minutową lekcję z dobrym prywatnym nauczycielem to koszt między 120-200zł. 

Oczywiście wpływ na to ma masa czynników, ale mam nadzieję, że teraz już wiesz na co zwrócić uwagę!

Jest też inna opcja - stworzony przez profesjonalnych nauczycieli kurs wideo nauki gry na pianinie dla początkująych w cenie kilku prywatnych lekcji.

Zacznij grać na pianinie!

Darmowy ebook dla Ciebie!

ebook darmowy na pianino (3)

Pobierz darmowy e-book i dowiedz się jak przygotować się do przygody z pianinem!

udostępnij post:

Projekt bez tytulu mini

Sara i Tomek

Jesteśmy zawodowymi muzykami po pełnej edukacji muzycznej. Od kilkunastu lat zajmujemy się uczeniem innych gry na pianinie.​
W ramach projektu "Zostań Muzykiem" dzielimy się pasją, wiedzą i doświadczeniem, promując grę na pianinie jako aktywną formę rozrywki i twórcze spędzanie czasu. Chcemy także obalić mity, takie jak przekonanie, że jest się za starym lub niezbędny jest mityczny "słuch muzyczny". Zacznij naukę z nami i Zostań Muzykiem!

Zacznij grać na pianinie!

Darmowy ebook dla Ciebie!

ebook darmowy na pianino (3)

Pobierz darmowy e-book i dowiedz się jak przygotować się do przygody z pianinem!

Chcesz więcej takich treści?

Zapisz się na nasz newsletter

Treściwe artykuły, nuty, gratisy, limitowane promocje. Dowiedz się przed innymi.

Wybierz swój kurs
nauki gry na pianinie

Szukasz czegoś małego na start?

Jak coś robić to na całego?

Zanurz się w ponadczasowych melodiach

Chcesz zaskoczyć rodzinę na święta?

BLOG MIŁOŚNIKÓW PIANINA

CZYTAJ WIĘCEJ, ROZWIJAJ SIĘ Z NAMI

„Dla Elizy Beethovena” – zagraj na pianinie utwór, który wszyscy znają! Chyba każdy z nas podczas nauki gry na pianinie...

Poznaj polskie kolędy i zagraj na pianinie „Wśród nocnej ciszy”! To jest ten moment, kiedy wszędzie zaczynają grać już świąteczne...

Trema przed graniem kolęd na pianinie w Święta? Z tym można sobie poradzić! W ostatnim czasie królują u nas tematy...

Obserwuj nas

Sprawdź WYjątkowe pakiety na black Friday

d.
g.
m.
s.

PAKIET KORZYŚCI

Hity Muzyki Klasycznej 1

Hity Muzyki Klasycznej 2

PAKIET KORZYŚCI

Hity Muzyki Klasycznej 1

Hity Muzyki Klasycznej 2

KURS C

KURS B

KURS A

KURS B

KURS C

KURS A

WYŚLIJ PYTANIE

Zwykle odpowiadamy w ciągu paru godzin na Twojego maila lub oddzwaniamy, jeśli podasz nr telefonu (wybierz wygodniejszą opcję).