7 skutecznych strategii rozwijania techniki gry na pianinie

Blog • zostań muzykiem

Jak poprawić swoją technikę gry na pianinie?

Chyba każdy, kto rozpoczyna grę na pianinie, chciałby brzmieć pewnie i pięknie w swoich ulubionych utworach. Żeby to osiągnąć, potrzebna jest dobra technika – to ona stanowi klucz do uzyskania swobody w grze na pianinie. Niestety słaba technika powoduje, że utwory nie brzmią tak, jak słyszymy je w naszej głowie…

Ale jest dobra wiadomość. Nad techniką możesz pracować samodzielnie! Wystarczy, że przyjmiesz mądrą strategię.

W tym artykule dowiesz się:
  • co wspólnego ma ćwiczenie techniki gry na pianinie ze sportem,
  • jakie są skuteczne strategie rozwijania techniki gry na pianinie,
  • jak skontrolować swoje postępy.

Z muzyką trochę jak ze sportem – potrzebujesz rozgrzewki!

Wiadomo, my też najbardziej lubimy ten moment, kiedy możemy zająć się utworem, grać piękne melodie i oddać się w pełni muzyce. Jednak w grze na instrumencie pracuje nasze ciało i, podobnie jak w sporcie, potrzebuje ono rozgrzewki. Dzięki niej unikniesz kontuzji, napięć i bólu, który potrafi skutecznie zniechęcić do grania.

„Muzyczny trening” również powinien zaczynać się od prostych ćwiczeń, które pozwolą Ci:
  • rozgrzać ręce,
  • poprawić precyzję ruchów,
  • zwiększyć siłę w palcach.

Co najlepiej wybrać na muzyczną rozgrzewkę podczas ćwiczenia na pianinie?

  • gamy i pasaże w różnych tonacjach,
  • zbiory specjalnych ćwiczeń przygotowanych dla pianistów, np. Hanon, Czerny.
Pssst, jeśli szukasz ćwiczeń, które pozwolą Ci popracować nad niezależnością rąk i opanować wszystkie tonacje, sprawdź koniecznie nasze ebooki: Ćwiczenia na pianino w tonacjach durowych i molowych

Poznaj 7 skutecznych strategii rozwijania techniki gry na pianinie!

1. Świadomie zaplanuj czas na ćwiczenia techniczne

Ćwiczenia techniczne w codziennej grze na pianinie są często niedoceniane i pomijane. Co zrobić, żeby tego uniknąć? Przede wszystkim podczas regularnego grania na instrumencie świadomie zaplanuj czas na ćwiczenia techniczne. To może być 5, 10, 15 minut albo nawet pół godziny, w zależności od tego, ile czasu planujesz przeznaczyć na całe ćwiczenie. Ale nigdy nie pomijaj tego etapu podczas ćwiczenia na pianinie!

2. Ćwicz różną artykulację i dynamikę

Gamy, pasaże i inne ćwiczenia możesz grać z wykorzystaniem różnej artykulacji (np. legato i staccato) i dynamiki (np. piano i forte). W ten sposób na prostym materiale opanujesz umiejętności, które później wykorzystasz w utworach. Myślisz, że technikę grania pięknym, płynnym legato trzeba ćwiczyć tylko na kantylenie z utworu? Nie! Precyzję artykulacji warto również ćwiczyć na gamach i pasażach. Podobnie jest z dynamiką. Zanim zagrasz głośną kulminację w ukochanym utworze, popracuj nad siłą dźwięku na prostym ćwiczeniu. To wszystko sprawi, że uzyskasz techniczną wszechstronność.

3. Pracuj nad palcowaniem

Tak, palcowanie ma znaczenie – i to nie tylko w utworach, ale także w gamie lub ćwiczeniach. W ten sposób uczysz się schematów wykorzystywanych w grze na pianinie i wygodnego ustawienia ręki. Pamiętasz o tym, że „trening muzyczny” ma wiele wspólnego z tym sportowym? Musisz wiedzieć, jak wykonać sekwencję ruchów, nie możesz robić jej przypadkowo. Warto również na prostych ćwiczeniach i etiudach pracować nad niezależnością palców i zręcznością ręki. To wszystko sprawi, że utwory w Twoim wykonaniu będą brzmiały po prostu lepiej!

4. Pracuj nad niezależnością rąk

Na pianinie najczęściej prawa i lewa ręka grają co innego. Bardzo ważne jest więc, żeby zapanować nad każdą z nich osobno i razem. Pomocne może być tu np. granie gamy rozbieżnie i inne ćwiczenia na niezależność rąk. Grając na dwie ręce, warto również wybierać odmienną artykulację oraz dynamikę w prawej i lewej ręce. Świetnie przygotuje Cię to do grania utworów, w których najczęściej prawa ręka prowadzi melodię, lewa zaś ma akompaniament.

5. Zmieniaj tempa – pilnuj rytmu

W grze na instrumencie doskonale sprawdza się zasada „im wolniej, tym szybciej”. Zawsze zaczynaj od wolnego tempa – odnosi się to zarówno do gam, jak i trudniejszych miejsc w utworze. Granie w wolnych tempach pozwala skontrolować każdy element gry. W ten sposób unikasz niedokładności. Kiedy w wolniejszym tempie poczujesz się swobodnie, stopniowo możesz przyspieszać. Pamiętaj jednak, żeby nie zaczynać grać szybciej, jeśli w wolniejszym tempie umykają Ci jeszcze szczegóły. Najlepiej sprawdzi się tu granie z metronomem, dzięki temu będziesz mieć pewność, że grasz równo i zwiększasz tempo równomiernie.

6. Rozwijaj siłę i wytrzymałość

Czy wspominaliśmy o podobieństwach między sportem i ćwiczeniem techniki na pianinie? Ach, chyba już kilka razy. Ciężko uniknąć porównań. W grze na pianinie także trzeba pracować nad siłą i wytrzymałością. Warto wzmacniać palce i nadgarstki. Przydatne mogą być różnego rodzaju ćwiczenia bez klawiatury, podczas których pracują nasze mięśnie dłoni. Oprócz tego siłę i wytrzymałość wypracujesz na gamach i innych ćwiczeniach technicznych. Wielokrotnie powtarzane również sprawią, że Twoja dłoń się wzmocni, co pozwoli Ci na zagranie trudniejszych utworów!

7. Zadbaj o dobrą postawę i ergonomię pracy

Ten punkt może wydawać się oczywisty, ale jest szalenie ważny. Grając na spięciu, prędzej zafundujesz sobie bolesną kontuzję i zniechęcenie niż jakiekolwiek postępy. Koniecznie skontroluj swoją postawę podczas gry – np. sprawdź, czy siedzisz na odpowiedniej wysokości. Zadbaj również o to, żeby Twoje palce, nadgarstki i ramiona były luźne. Pamiętaj, że Twoje ciało podczas grania na pianinie potrzebuje siły, ale przede wszystkim musi być elastyczne!

Jak skontrolować swoje postępy?

O tym, czy Twoja strategia pracy nad techniką jest skuteczna, szybko przekonasz się podczas grania utworów. Z pewnością regularnie poświęcając czas na ćwiczenia techniczne, zauważysz, że… Twoje ręce bardziej się Ciebie słuchają ;)

Najprostszym sposobem samodzielnego skontrolowania swoich postępów jest nagrywanie się. Jeśli będziesz to robić regularnie, z łatwością porównasz: tak brzmiało to miesiąc temu – tak brzmi dziś. Oprócz tego nagrywanie się pozwala spojrzeć na swoją grę z boku i określić, co jeszcze jest do poprawy!

A jeśli czujesz, że w pracy nad techniką gry na pianinie potrzebujesz wsparcia profesjonalnych nauczycieli, koniecznie sprawdź ofertę naszych e-booków i kursów online nauki gry na pianinie. Poprowadzimy Cię przez ćwiczenia, dzięki którym szybko zagrasz wiele pięknych melodii!
Masz jakieś pytania? Pisz śmiało na adres: tomek@zostanmuzykiem.pl

Zacznij grać na pianinie!

Darmowy ebook dla Ciebie!

ebook darmowy na pianino (3)

Pobierz darmowy e-book i dowiedz się jak przygotować się do przygody z pianinem!

udostępnij post:

Projekt bez tytulu mini

Sara i Tomek

Jesteśmy zawodowymi muzykami po pełnej edukacji muzycznej. Od kilkunastu lat zajmujemy się uczeniem innych gry na pianinie.​
W ramach projektu "Zostań Muzykiem" dzielimy się pasją, wiedzą i doświadczeniem, promując grę na pianinie jako aktywną formę rozrywki i twórcze spędzanie czasu. Chcemy także obalić mity, takie jak przekonanie, że jest się za starym lub niezbędny jest mityczny "słuch muzyczny". Zacznij naukę z nami i Zostań Muzykiem!

Zacznij grać na pianinie!

Darmowy ebook dla Ciebie!

ebook darmowy na pianino (3)

Pobierz darmowy e-book i dowiedz się jak przygotować się do przygody z pianinem!

Chcesz więcej takich treści?

Zapisz się na nasz newsletter

Treściwe artykuły, nuty, gratisy, limitowane promocje. Dowiedz się przed innymi.

Wybierz swój kurs
nauki gry na pianinie

Szukasz czegoś małego na start?

Jak coś robić to na całego?

Zanurz się w ponadczasowych melodiach

Chcesz zaskoczyć rodzinę na święta?

BLOG MIŁOŚNIKÓW PIANINA

CZYTAJ WIĘCEJ, ROZWIJAJ SIĘ Z NAMI

„Dla Elizy Beethovena” – zagraj na pianinie utwór, który wszyscy znają! Chyba każdy z nas podczas nauki gry na pianinie...

Poznaj polskie kolędy i zagraj na pianinie „Wśród nocnej ciszy”! To jest ten moment, kiedy wszędzie zaczynają grać już świąteczne...

Trema przed graniem kolęd na pianinie w Święta? Z tym można sobie poradzić! W ostatnim czasie królują u nas tematy...

Obserwuj nas

Sprawdź WYjątkowe pakiety na black Friday

d.
g.
m.
s.

PAKIET KORZYŚCI

Hity Muzyki Klasycznej 1

Hity Muzyki Klasycznej 2

PAKIET KORZYŚCI

Hity Muzyki Klasycznej 1

Hity Muzyki Klasycznej 2

KURS C

KURS B

KURS A

KURS B

KURS C

KURS A

WYŚLIJ PYTANIE

Zwykle odpowiadamy w ciągu paru godzin na Twojego maila lub oddzwaniamy, jeśli podasz nr telefonu (wybierz wygodniejszą opcję).