Jak poprawić swoją technikę gry na pianinie?
Chyba każdy, kto rozpoczyna grę na pianinie, chciałby brzmieć pewnie i pięknie w swoich ulubionych utworach. Żeby to osiągnąć, potrzebna jest dobra technika – to ona stanowi klucz do uzyskania swobody w grze na pianinie. Niestety słaba technika powoduje, że utwory nie brzmią tak, jak słyszymy je w naszej głowie…
Ale jest dobra wiadomość. Nad techniką możesz pracować samodzielnie! Wystarczy, że przyjmiesz mądrą strategię.
W tym artykule dowiesz się:
- co wspólnego ma ćwiczenie techniki gry na pianinie ze sportem,
- jakie są skuteczne strategie rozwijania techniki gry na pianinie,
- jak skontrolować swoje postępy.
Z muzyką trochę jak ze sportem – potrzebujesz rozgrzewki!
Wiadomo, my też najbardziej lubimy ten moment, kiedy możemy zająć się utworem, grać piękne melodie i oddać się w pełni muzyce. Jednak w grze na instrumencie pracuje nasze ciało i, podobnie jak w sporcie, potrzebuje ono rozgrzewki. Dzięki niej unikniesz kontuzji, napięć i bólu, który potrafi skutecznie zniechęcić do grania.
„Muzyczny trening” również powinien zaczynać się od prostych ćwiczeń, które pozwolą Ci:
- rozgrzać ręce,
- poprawić precyzję ruchów,
- zwiększyć siłę w palcach.
Co najlepiej wybrać na muzyczną rozgrzewkę podczas ćwiczenia na pianinie?
- gamy i pasaże w różnych tonacjach,
- zbiory specjalnych ćwiczeń przygotowanych dla pianistów, np. Hanon, Czerny.
Pssst, jeśli szukasz ćwiczeń, które pozwolą Ci popracować nad niezależnością rąk i opanować wszystkie tonacje, sprawdź koniecznie nasze ebooki: Ćwiczenia na pianino w tonacjach durowych i molowych
Poznaj 7 skutecznych strategii rozwijania techniki gry na pianinie!
1. Świadomie zaplanuj czas na ćwiczenia techniczne
Ćwiczenia techniczne w codziennej grze na pianinie są często niedoceniane i pomijane. Co zrobić, żeby tego uniknąć? Przede wszystkim podczas regularnego grania na instrumencie świadomie zaplanuj czas na ćwiczenia techniczne. To może być 5, 10, 15 minut albo nawet pół godziny, w zależności od tego, ile czasu planujesz przeznaczyć na całe ćwiczenie. Ale nigdy nie pomijaj tego etapu podczas ćwiczenia na pianinie!
2. Ćwicz różną artykulację i dynamikę
Gamy, pasaże i inne ćwiczenia możesz grać z wykorzystaniem różnej artykulacji (np. legato i staccato) i dynamiki (np. piano i forte). W ten sposób na prostym materiale opanujesz umiejętności, które później wykorzystasz w utworach. Myślisz, że technikę grania pięknym, płynnym legato trzeba ćwiczyć tylko na kantylenie z utworu? Nie! Precyzję artykulacji warto również ćwiczyć na gamach i pasażach. Podobnie jest z dynamiką. Zanim zagrasz głośną kulminację w ukochanym utworze, popracuj nad siłą dźwięku na prostym ćwiczeniu. To wszystko sprawi, że uzyskasz techniczną wszechstronność.
3. Pracuj nad palcowaniem
Tak, palcowanie ma znaczenie – i to nie tylko w utworach, ale także w gamie lub ćwiczeniach. W ten sposób uczysz się schematów wykorzystywanych w grze na pianinie i wygodnego ustawienia ręki. Pamiętasz o tym, że „trening muzyczny” ma wiele wspólnego z tym sportowym? Musisz wiedzieć, jak wykonać sekwencję ruchów, nie możesz robić jej przypadkowo. Warto również na prostych ćwiczeniach i etiudach pracować nad niezależnością palców i zręcznością ręki. To wszystko sprawi, że utwory w Twoim wykonaniu będą brzmiały po prostu lepiej!
4. Pracuj nad niezależnością rąk
Na pianinie najczęściej prawa i lewa ręka grają co innego. Bardzo ważne jest więc, żeby zapanować nad każdą z nich osobno i razem. Pomocne może być tu np. granie gamy rozbieżnie i inne ćwiczenia na niezależność rąk. Grając na dwie ręce, warto również wybierać odmienną artykulację oraz dynamikę w prawej i lewej ręce. Świetnie przygotuje Cię to do grania utworów, w których najczęściej prawa ręka prowadzi melodię, lewa zaś ma akompaniament.
5. Zmieniaj tempa – pilnuj rytmu
W grze na instrumencie doskonale sprawdza się zasada „im wolniej, tym szybciej”. Zawsze zaczynaj od wolnego tempa – odnosi się to zarówno do gam, jak i trudniejszych miejsc w utworze. Granie w wolnych tempach pozwala skontrolować każdy element gry. W ten sposób unikasz niedokładności. Kiedy w wolniejszym tempie poczujesz się swobodnie, stopniowo możesz przyspieszać. Pamiętaj jednak, żeby nie zaczynać grać szybciej, jeśli w wolniejszym tempie umykają Ci jeszcze szczegóły. Najlepiej sprawdzi się tu granie z metronomem, dzięki temu będziesz mieć pewność, że grasz równo i zwiększasz tempo równomiernie.
6. Rozwijaj siłę i wytrzymałość
Czy wspominaliśmy o podobieństwach między sportem i ćwiczeniem techniki na pianinie? Ach, chyba już kilka razy. Ciężko uniknąć porównań. W grze na pianinie także trzeba pracować nad siłą i wytrzymałością. Warto wzmacniać palce i nadgarstki. Przydatne mogą być różnego rodzaju ćwiczenia bez klawiatury, podczas których pracują nasze mięśnie dłoni. Oprócz tego siłę i wytrzymałość wypracujesz na gamach i innych ćwiczeniach technicznych. Wielokrotnie powtarzane również sprawią, że Twoja dłoń się wzmocni, co pozwoli Ci na zagranie trudniejszych utworów!
7. Zadbaj o dobrą postawę i ergonomię pracy
Ten punkt może wydawać się oczywisty, ale jest szalenie ważny. Grając na spięciu, prędzej zafundujesz sobie bolesną kontuzję i zniechęcenie niż jakiekolwiek postępy. Koniecznie skontroluj swoją postawę podczas gry – np. sprawdź, czy siedzisz na odpowiedniej wysokości. Zadbaj również o to, żeby Twoje palce, nadgarstki i ramiona były luźne. Pamiętaj, że Twoje ciało podczas grania na pianinie potrzebuje siły, ale przede wszystkim musi być elastyczne!
Jak skontrolować swoje postępy?
O tym, czy Twoja strategia pracy nad techniką jest skuteczna, szybko przekonasz się podczas grania utworów. Z pewnością regularnie poświęcając czas na ćwiczenia techniczne, zauważysz, że… Twoje ręce bardziej się Ciebie słuchają ;)
Najprostszym sposobem samodzielnego skontrolowania swoich postępów jest nagrywanie się. Jeśli będziesz to robić regularnie, z łatwością porównasz: tak brzmiało to miesiąc temu – tak brzmi dziś. Oprócz tego nagrywanie się pozwala spojrzeć na swoją grę z boku i określić, co jeszcze jest do poprawy!