jak nauczyć się grać na pianinie 5 sposobów

5 najpopularniejszych sposobów nauki gry na pianinie

Blog • zostań muzykiem

Jak najlepiej uczyć się grać na pianinie? 🎹

Ile osób, tyle sposobów nauki. Trudno wybrać jeden, który będzie najlepszy dla każdego. Szkoła muzyczna? Prywatne lekcje? Kurs online? Wszystkie metody mają swoje plusy i minusy. Wybór jest zależny od Twoich preferencji, a także budżetu.

 

W tym artykule przedstawię Ci 5 najpopularniejszych sposobów nauki gry na pianinie. Wybierz świadomie ten, który będzie Ci najbardziej pasować! 😉

 

🔶 PRYWATNE LEKCJE

To najpopularniejsza opcja nauki gry na pianinie. Indywidualne lekcje gry zawsze są dopasowane do Ciebie. Dzięki temu uczysz się w swoim tempie i grasz ulubione utwory. Lekcje prywatne mogą odbywać się u nauczyciela lub u ucznia. W tym drugim przypadku dużym plusem jest to, że nie marnujesz czasu na dojazd.

 

Lekcje prywatne mają jednak jeden spory minus – to najdroższy sposób nauki 💰 W zależności od lokalizacji ceny za godzinę lekcji zaczynają się od ok. 100 zł i dochodzą nawet do 250 zł! A warto, żeby takie lekcje odbywały się co najmniej raz w tygodniu. To pozwoli Ci na bieżąco pracować pod czujnym okiem nauczyciela i nie wdrożysz złych nawyków.

 

Nigdy jednak nie wiadomo, na jakiego nauczyciela się trafi. Może to być ktoś z niewielkim doświadczeniem, kto nie będzie potrafił dopasować lekcji do Twoich potrzeb. Najlepsi nauczyciele zazwyczaj mają wyższe ceny i często brakuje im wolnych godzin dla nowych uczniów.

 

Plusy i minusy prywatnych lekcji gry na pianinie

➕ program i tempo nauki dopasowane do Ciebie,

➕ możliwość grania ulubionych utworów,

➕ wsparcie ze strony nauczyciela,

➕ nauka samodzielnej pracy nad utworami,

 

➖ najdroższa opcja nauki,

➖ można trafić na nauczyciela bez doświadczenia,

➖ ograniczony wybór nauczycieli w mniejszych miejscowościach.

 

🔶 SZKOŁA MUZYCZNA

Nauka w szkole muzycznej to dobry wybór dla najmłodszych.

Do wyboru masz:

🔸 państwowe szkoły muzyczne (darmowe):

  • ogólnokształcące, czyli takie, w których uczeń ma edukację ogólną, a także muzyczną,
  • popołudniowe, czyli szkoły dodatkowe, wyłącznie z zajęciami muzycznymi.

🔸 prywatne szkoły muzyczne (płatne).

 

Do darmowych państwowych szkół muzycznych dostają się przede wszystkim dzieci, które zaczynają pierwszą klasę. Później dostać się jest już znacznie trudniej – trzeba nadrobić braki w programie. Warto mieć świadomość, że w państwowych szkołach muzycznych odbywa się pełna edukacja muzyczna. To nie tylko nauka gry na instrumencie, ale też np. kształcenie słuchu czy rytmika.

 

Płatne prywatne szkoły muzyczne mogą być dobrą opcją dla trochę starszych. Trzeba jednak uważać, bo takie placówki niekoniecznie mają uprawnienia szkół państwowych. Co za tym idzie? Kryteria przyjmowania nauczycieli do pracy mogą nie być precyzyjne. Nie ma więc pewności, czy trafi się na naprawdę doświadczonych i kompetentnych nauczycieli.

 

Kolejną opcją są różnego rodzaju szkoły muzyczne dla dorosłych. Często odbywają się w nich zajęcia grupowe, a tempo dopasowuje się do osób uczących się najwolniej. Może się zatem zdarzyć, że nauka w takich szkołach będzie stała w miejscu. Podobnie jak w prywatnych szkołach, istnieje również ryzyko, że trafi się na niewykształconego nauczyciela bez uprawnień.

 

Plusy i minusy nauki gry na pianinie w szkole muzycznej:

➕ nauka w szkole państwowej jest darmowa,

➕ masz możliwość nauki innych przedmiotów, oprócz gry na instrumencie,

➕ kompleksowa edukacja dla najmłodszych,

➕ przynależysz do muzycznej społeczności,

➕ możesz występować na szkolnych koncertach,

 

➖ poświęcasz czas na dojazd do szkoły,

➖ musisz dopasować się do godzin zajęć,

➖ zdarzają się zajęcia grupowe (szkoły prywatne),

➖ można trafić na niedoświadczonych nauczycieli.

 

siniz kim LZ3O2Q4Me0Q unsplash

🔶 SAMODZIELNA NAUKA

Można nauczyć się gry na pianinie samodzielnie. W internecie znajdziesz wiele darmowych treści edukacyjnych, filmów instruktażowych, a także nut i książek. Bez wątpienia jest to też najtańszy sposób nauki. Ale czy najlepszy? 🤔

 

Trzeba pamiętać, że ta opcja nauki zajmuje dużo czasu. Istnieje więc ryzyko, że po drodze Twoja motywacja znacząco się zmniejszy. Materiały znalezione w internecie dla osoby początkującej mogą wydać się niezrozumiałe. Trudno będzie Ci także zweryfikować, co faktycznie jest wartościową treścią.

 

Kiedy uczysz się samodzielnie, nie ma obok nauczyciela, który na bieżąco podrzucałby Ci wskazówki i monitorował Twoje postępy. Po prostu brakuje doświadczonej osoby, która mogłaby Ci pomóc.

 

Plusy i minusy samodzielnej nauki gry na pianinie:

➕ zdecydowanie najtańsza opcja,

➕ uczysz się bez wychodzenia z domu,

➕ tempo nauki dopasowane do Ciebie,

 

➖ brak planu nauki,

➖ opcja tylko dla wytrwałych – zajmuje dużo czasu,

➖ może skutkować brakiem motywacji,

➖ nie wiesz, czy popełniasz błędy,

➖ działasz po omacku.

 

🔶 NAUKA Z APLIKACJĄ

Nie będę owijać w bawełnę: według mnie to najgorsza forma nauki gry na pianinie. Tego rodzaju aplikacje nie nauczą Cię samodzielnej gry. Jeśli cały czas będziesz ćwiczyć z aplikacją, nie zdobędziesz narzędzi pozwalających Ci grać bez niej! Po „przejściu” całej aplikacji nie będziesz wiedzieć, jak wybrać kolejny utwór ani jak go ćwiczyć.

 

Plusy i minusy nauki gry na pianinie z aplikacją:

➕ uczysz się bez wychodzenia z domu,

➕ tempo nauki dopasowane do Ciebie,

 

➖ nie uczysz się ćwiczyć samodzielnie,

➖ grasz wyłącznie z aplikacją,

➖ nie wiesz, czy popełniasz błędy,

➖ nie dostajesz wiedzy, jak się nauczyć utworu.

 

🔶 KURS ONLINE

Jeśli wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny – to najbardziej korzystna metoda nauki gry na pianinie. Za kurs płaci się jednorazowo i zazwyczaj obejmuje on kilkadziesiąt lekcji z prywatnym nauczycielem.

 

W kursach online otrzymujesz rzetelną i uporządkowaną wiedzę. Celem jest bowiem nauczenie Cię konkretnego zakresu materiału. Uczysz się bez wychodzenia z domu i we własnym tempie. Lekcje mają opcje wielokrotnego odtwarzania, więc zawsze możesz wrócić do materiału, którego nie pamiętasz.

 

Na rynku znajdziesz różne kursy online nauki gry na pianinie. Czasem można trafić na słabszy program, ale dzięki opiniom kursantów łatwo da się ocenić, czy warto zainwestować w dany kurs. Przy wyborze polecam Ci też sprawdzić doświadczenie nauczycieli prowadzących.

 

Ja oczywiście polecam Ci nasz kurs Pianino dla początkujących.

👉 Znajdziesz w nim nie tylko lekcje video, ale też dodatkowe materiały, które będą wspomagać Twoją naukę. Oprócz tego dołączysz do prywatnej grupy wspólnej nauki, co pozwoli Ci zadawać pytania i utrzymywać z nami stały kontakt. Co miesiąc odbywają się również spotkania live, żebyśmy mogli monitorować Twoje postępy.

 

Plusy i minusy nauki gry na pianinie na kursach online:

➕ uczysz się bez wychodzenia z domu,

➕ tempo nauki dopasowane do Ciebie,

➕ dobrze ułożony plan nauki,

➕ uczysz się samodzielnie pracować nad utworami,

➕ wsparcie prowadzących oraz monitorowanie Twoich postępów,

➕ dołączasz do muzycznej społeczności,

 

➖ program nie jest układany indywidualnie,

➖ nie masz możliwości wyboru utworów,

➖ brak „rzeczywistego” kontaktu z nauczycielem.

 

Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi wiesz już, jaka forma nauki będzie dla Ciebie najlepsza 🎹

 

Chcesz już teraz zacząć się uczyć? Sprawdź nasze kursy nauki gry na pianinie lub napisz do mnie na adres tomek@zostanmuzykiem.pl, jeśli masz jakieś pytania!

udostępnij post:

Projekt bez tytulu mini

Sara i Tomek

Jesteśmy zawodowymi muzykami po pełnej edukacji muzycznej. Od kilkunastu lat zajmujemy się uczeniem innych gry na pianinie.​
W ramach projektu "Zostań Muzykiem" dzielimy się pasją, wiedzą i doświadczeniem, promując grę na pianinie jako aktywną formę rozrywki i twórcze spędzanie czasu. Chcemy także obalić mity, takie jak przekonanie, że jest się za starym lub niezbędny jest mityczny "słuch muzyczny". Zacznij naukę z nami i Zostań Muzykiem!

Wybierz swój kurs
nauki gry na pianinie

Szukasz czegoś małego na start?

Jak coś robić to na całego?

Zanurz się w ponadczasowych melodiach

Chcesz zaskoczyć rodzinę na święta?

Chcesz więcej takich treści?

Zapisz się na nasz newsletter

Treściwe artykuły, nuty, gratisy, limitowane promocje. Dowiedz się przed innymi.

BLOG MIŁOŚNIKÓW PIANINA

CZYTAJ WIĘCEJ, ROZWIJAJ SIĘ Z NAMI

Czytanie nut na pianinie, czyli spotkanie klucza wiolinowego i basowego Jeśli rozpoczynasz przygodę z nauką gry na pianinie, z pewnością...

Zacznij naukę gry na pianinie w wakacje! Wakacje czy urlop to dla wielu osób wyczekane chwile, by wreszcie oddać się...

Naucz się grać hitów klasyki na pianinie! POSŁUCHAJ, POZNAJ i ZAGRAJ! Czy Ty też masz tak czasem, że słyszysz jakiś...

Obserwuj nas

WYŚLIJ PYTANIE

Zwykle odpowiadamy w ciągu paru godzin na Twojego maila lub oddzwaniamy, jeśli podasz nr telefonu (wybierz wygodniejszą opcję).