Dlaczego cały świat chce słuchać koreańskiego popu?
W wielu koreańskich miastach można się natknąć na pianina na ulicach. Jednak dzięki podróży do Korei przekonaliśmy się, że… wcale nie króluje tu Chopin. Zdecydowanie bardziej od muzyki klasycznej popularny jest koreański pop, czyli w skrócie k-pop. Dziś to prawdziwy fenomen nie tylko w Korei, ale na całym świecie.
- Czym charakteryzuje się k-pop?
- Co sprawia, że teledyski grup k-popowych mają miliardy wyświetleń na YouTube?
- Kim są bias i sasaeng?
- Czy da się zagrać k-pop na pianinie?
Zapraszamy na drugi artykuł inspirowany naszymi azjatyckimi podróżami!
Koreańska fala
Czy zdarzyło Ci się słyszeć o zjawisku zwanym hallyu? Obstawiam, że nie, ale z pewnością w jakimś stopniu jesteś pod jego wpływem. To w tłumaczeniu na polski „koreańska fala”.
Terminu tego używa się na określenie rosnącej popularności koreańskiej popkultury poza granicami tego kraju. Dotyczy to także muzyki – za sprawą Internetu i YouTube’a grupy k-popowe zyskują międzynarodową sławę.
Jak rozpoznać k-pop?
Muzycznie k-pop upodabnia się do trendów na Zachodzie. Można więc usłyszeć w nim cały przekrój nawiązań gatunkowych: od electro, dance, hip-hopu, przez pop-ballady i soul, po rock i jazz. To muzyka, która jednocześnie ma być koreańska i jak najbardziej międzynarodowa.
W k-popie najczęściej mamy do czynienia z grupami muzycznymi: girls bandami albo boys bandami.
W piosenkach zazwyczaj pojawiają się dwa języki: koreański i angielski.
Warstwa wizualna jest równie ważna co muzyka – teledyski są niezwykle dopracowane, zawsze możemy w nich zobaczyć np. świetnie przygotowane układy taneczne.
Wśród najpopularniejszych grup można wymienić np.: BTS, BLACKPINK, TWICE i EXO.
Czy wiesz, że k-pop ma swoje odpowiedniki też w innych krajach azjatyckich? Analogicznie w Japonii będzie to j-pop, a w Chinach c-pop.
K-popowy przemysł, czyli zróbmy sobie gwiazdy
Popularność k-popu w dużej mierze wynika z bardzo zręcznego działania przemysłu kulturalnego w Korei. K-popowi idole nie biorą się znikąd – oni są tworzeni.
Coraz więcej koreańskich dzieciaków chce chodzić na zajęcia do k-pop hagwons. To prywatne szkoły, działają podobnie jak piano hagwons [pisaliśmy o nich tutaj], tyle że w nich dzieci uczą się tańca, śpiewu oraz scenicznego obycia. Odbywają się też specjalne obozy, na których młodzi ludzie szkolą się i często już na tym etapie dobiera się członków do zespołów.
Ciekawostką może być też fakt, że w 2023 r. jedna z najważniejszych k-popowych wytwórni otworzyła swoją uczelnię – SM Universe Academy. Uruchomiono 5 kierunków: produkcję, wokal, taniec, modeling i aktorstwo.
Co dzieje się po takiej szkole z młodym zespołem? Podpisuje on wieloletnie kontrakty z wytwórnią i kreowany jest jego wizerunek. Tacy ludzie muszą być niezawodni wykonawczo i świetnie wyglądać. Tu nie ma miejsca na wpadki! Pierwsze piosenki udostępniane są często dopiero wtedy, kiedy grupa jest już znana w mediach.
Ciemne strony rozrywki
Tworzenie idealnych k-popowych zespołów ma też swoją ciemną stronę. Coraz częściej mówi się o:
- nadmiernym nacisku na wizerunek – wywołuje to presję zarówno wśród wykonawców, jak i fanów, którzy pragną upodobnić się do swoich idoli,
- ciężkich warunkach treningu dla młodych artystów – dążenie do perfekcji może być destrukcyjne i powodować zaburzenia psychiczne,
- problemach z prawami autorskimi – zespoły i ich twórczość traktowane są jak produkty.
Słowniczek k-popu
K-pop to nie tylko wykonawcy. K-popową kulturę tworzą również fani, których na całym świecie są miliony. Zanim wejdzie się na k-popowe forum lub zacznie czytać komentarze pod teledyskami na YouTube, warto znać kilka kluczowych określeń.
Podrzucamy Ci mały słowniczek k-popiarza.
- BIAS – ulubiona osoba w zespole
- UBAND – ulubiony zespół k-popowy
- FANDOM – grupa fanów danego zespołu
- LIGHT-STICK – świecący gadżet przynoszony przez fanów na koncerty, każdy zespół ma swój określony light-stick
- SHIPPING – łączenie w pary k-popowych idoli
- SASAENG – psychofan, który ingeruje w prywatność idoli
- STAN – fan konkretnego zespołu; jeśli ktoś stanuje jakiś zespół, oznacza to, że bardzo się nim interesuje
- MAKNAE – najmłodszy członek zespołu
- AEGYO – słodkie i urocze zachowanie danego idola, bardzo dla niego charakterystyczne
- ANTIS – ktoś, kto nie lubi danego zespołu
- SELCA – selfie
K-pop, muzyka klasyczna i pianino
W k-popie rzadko pojawiają się instrumenty akustyczne. Jednak są to często wpadające w ucho melodie i dość proste harmonie. YouTube pełen jest lepszych i gorszych tutoriali, dzięki którym możesz nauczyć się grać na pianinie k-popowe hity.
Polecamy taneczny numer zespołu NEW JEANS oraz jego jazzującą wersję na pianino:
A jeśli chcesz zdobyć umiejętności, dzięki którym bez problemu zagrasz k-popowe hity na pianinie, sprawdź nasz kurs „Pianino dla początkujących”.
Czy wiesz, że w k-popowych piosenkach pojawiają się też nawiązania do przebojów muzyki klasycznej? Ok, teraz będzie zdecydowanie mniej poważnie.
Boys band wprost z lat 90. i „Jezioro Łabędzie” Czajkowskiego? Czemu nie!
A może girls band, u którego usłyszeć można motyw z „Dla Elizy” Beethovena?
Mam nadzieję, że udało nam się zaciekawić Cię k-popem jako zjawiskiem kulturowym!