nauka na pianinie w wakacje

Jak zmotywować się do nauki gry na pianinie w wakacje?

Blog • zostań muzykiem

Zacznij naukę gry na pianinie w wakacje!

Wakacje czy urlop to dla wielu osób wyczekane chwile, by wreszcie oddać się w pełni swoim pasjom. Wolny czas sprzyja kreatywności. Bywa też pretekstem do postanowień i nowych wyzwań 💪 Co Ty na to, żeby jednym z nich była nauka gry na pianinie? To może być fantastyczne hobby, dzięki któremu: 🎹 rozwiniesz swoją kreatywność, 🎹 zrelaksujesz się, 🎹 poprawisz swoją pamięć i koncentrację, 🎹 zbudujesz pewność siebie. No tak, w teorii wszystko brzmi fajnie. W praktyce jednak pojawiają się całkiem poważne problemy: słomiany zapał, brak motywacji, trudności z utrzymaniem regularności ćwiczenia. Serio, my też to znamy – wolny czas potrafi rozleniwić, ale jednocześnie daje przestrzeń na rozwój!
👉 Jak więc zacząć naukę gry na pianinie i nie zrazić się już po kilku dniach? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek! 👇👇👇

Koncepcja SMART w nauce gry na pianinie, czyli wyznacz cel!

Być może na co dzień w swojej pracy regularnie przy planowaniu projektów korzystasz z metody SMART. Twoja nauka gry na pianinie to także rodzaj projektu, który wymaga rozplanowania 😉  Według koncepcji SMART każdy założony przez nas cel musi być: S (specific) – konkretny, M (measurable) – mierzalny, A (achievable) – osiągalny, R (realistic) – realny do spełnienia, T (time-bound) – określony w czasie.

Jak to odnieść do nauki gry na pianinie?

Zacznij od określenia konkretnego celu, który da się zmierzyć i określić czasowo. Nie zakładaj, że będziesz „ćwiczyć” na pianinie albo że będziesz „ćwiczyć więcej”. Zaplanuj dokładnie, ile będziesz ćwiczyć i jak długi czas chcesz przeznaczyć na to wyzwanie. Pamiętaj, że najlepiej zacząć od niskiego progu – 10-15 minut dziennie? Ok, to może być dla Ciebie dobry punkt wyjścia. W nauce gry na pianinie bardzo ważne są regularność i wyrobienie sobie nawyku siadania do instrumentu 🎹
Przykładowe cele wakacyjne:
🔸 nauczenie się konkretnego utworu, np. do końca wakacji nauczę się „Dla Elizy” Beethovena w prostej wersji (NASZ DAMORWY TUTORIAL ZNAJDZIESZ TUTAJ), 🔸 wyćwiczenie określonej umiejętności, np. codziennie przez 10 minut będę pracować nad koordynacją lewej i prawej ręki, 🔸 regularne ćwiczenie przez założony czas każdego dnia, np. „codziennie do końca wakacji będę ćwiczyć min. 20 minut” lub „zacznę od siadania do pianina na 5 minut dziennie, ale każdego następnego tygodnia będę ćwiczyć o 5 minut dłużej”.

Jak stwierdzić, czy cel jest osiągalny i realny?

👉 Pamiętaj, że nie tylko sam cel jest istotny, ale też droga do niego. Dzięki jej wcześniejszemu rozplanowaniu, będziesz w stanie stwierdzić, czy założone cele są odpowiednie dla Ciebie.
Na co zwrócić uwagę przy planowaniu drogi do muzycznego celu?
🔸 Zastanów się, ile faktycznie masz czasu i jaki jego procent chcesz poświęcić na naukę gry na pianinie – nie rezygnuj z innych przyjemności i obowiązków. Jeśli wiesz, że nie znajdziesz czasu na ćwiczenie codzienne, ustal inną częstotliwość. Pamiętaj jednak o regularności! 🔸 Podziel pracę na małe etapy – pomocne może być zrobienie listy zadań i odhaczanie poszczególnych punktów. Utwory warto ćwiczyć fragmentami, nawet bardzo małymi np. 2-taktowymi. 🔸 Nie zaczynaj od trudnych utworów – w ten sposób możesz łatwo zniechęcić się do dalszej pracy. Wybierz melodie, które lubisz, na poziomie trudności dopasowanym do Twoich możliwości. 🔸 Początkowo zaplanuj krótki czas ćwiczenia – zawsze możesz go zwiększyć, a rzucanie się od razu na 2h przy pianinie codziennie może sprawić, że szybko stracisz zapał.

Czy nauka musi być przykrym obowiązkiem?

Świat oferuje nam dziś dużo atrakcyjnych rozrywek. Sporo z nich pozwala na uzyskanie natychmiastowej satysfakcji. I nie oszukujmy się – to właśnie takie spędzanie wolnego czasu najczęściej wybieramy w okresie wakacyjno-urlopowym. Stanowczo jednak pora skończyć z mitem, że nauka to przykry obowiązek! Odczarujmy to raz na zawsze. 🎹 Potraktuj naukę gry na pianinie jak zabawę – niech to będzie przyjemność. Baw się dźwiękami, improwizuj 🎵 Warto również znaleźć kurs, który pozwoli Ci szybko przejść do nauki ulubionych utworów.
👉 Pssst, koniecznie sprawdź nasz kurs „Pianino dla początkujących”. Zdobędziesz tu niezbędną wiedzę teoretyczną, którą szybko przełożysz na praktykę. Pod okiem profesjonalnych nauczycieli nauczysz się ulubionych utworów!

Motywacjo – przybywaj!

Słoneczne wakacje nie zachęcają do siadania przy instrumencie? Co zrobić, żeby w wolnym czasie zmotywować się do grania na pianinie?

7 sposobów na zmotywowanie regularnego ćwiczenia na pianinie:

1️⃣ Przeplataj ćwiczenia techniczne z graniem ulubionych utworów. Dzięki temu nie będziesz się nudzić i z radością będziesz wracać do instrumentu. 2️⃣ Określ swoją wewnętrzną motywację i korzyści. Nauka gry na pianinie może być świetnym sposobem na rozładowanie stresu, poprawę poczucia własnej wartości czy po prostu samorozwój. 3️⃣ Nagradzaj się. Każdy drobny postęp to Twój sukces, który warto świętować, choćby wybraniem się na lody 😉 4️⃣ Powiedz swoim bliskim o rozpoczęciu nauki. Z pewnością będą Cię dopingować i dopytywać o postępy. 5️⃣ Namów kogoś znajomego do wspólnej nauki – razem raźniej! Wspólna nauka to wymiana doświadczeń, materiałów, a także pozytywny motywacyjny kopniak 😄 6️⃣ Zapisz się na lekcje albo kurs. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z systematycznością albo po prostu potrzebują deadlinów. Dzięki pracy z profesjonalnymi nauczycielami będziesz mieć też pewność, że nie popełniasz błędów oraz dostaniesz wskazówki, jak ćwiczyć. 7️⃣ Zadbaj o dobre warunki do ćwiczenia na pianinie. Kiedy brakuje motywacji, łatwo zrzucić winę na wszystko wokół. Stwórz przyjemną przestrzeń do grania, w której będziesz mieć możliwość koncentracji. Warto również od początku grać na dobrym instrumencie. Więcej na temat doboru instrumentu możesz przeczytać w naszym artykule Najlepsze pianino na początek Pamiętaj, że nawet najwybitniejsi pianiści wielu utworów nie są w stanie zagrać od razu. Nie zrażaj się. Daj sobie czas i nie wywieraj na sobie presji!
Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że pianino może być świetną pasją. A jeśli chcesz ją rozwijać już w te wakacje, koniecznie sprawdź ofertę naszych kursów. Masz pytania? Kieruj je śmiało pod adres: tomek@zostanmuzykiem.pl

udostępnij post:

Projekt bez tytulu mini

Sara i Tomek

Jesteśmy zawodowymi muzykami po pełnej edukacji muzycznej. Od kilkunastu lat zajmujemy się uczeniem innych gry na pianinie.​
W ramach projektu "Zostań Muzykiem" dzielimy się pasją, wiedzą i doświadczeniem, promując grę na pianinie jako aktywną formę rozrywki i twórcze spędzanie czasu. Chcemy także obalić mity, takie jak przekonanie, że jest się za starym lub niezbędny jest mityczny "słuch muzyczny". Zacznij naukę z nami i Zostań Muzykiem!

Wybierz swój kurs
nauki gry na pianinie

Szukasz czegoś małego na start?

Jak coś robić to na całego?

Zanurz się w ponadczasowych melodiach

Chcesz zaskoczyć rodzinę na święta?

Chcesz więcej takich treści?

Zapisz się na nasz newsletter

Treściwe artykuły, nuty, gratisy, limitowane promocje. Dowiedz się przed innymi.

BLOG MIŁOŚNIKÓW PIANINA

CZYTAJ WIĘCEJ, ROZWIJAJ SIĘ Z NAMI

Czytanie nut na pianinie, czyli spotkanie klucza wiolinowego i basowego Jeśli rozpoczynasz przygodę z nauką gry na pianinie, z pewnością...

Naucz się grać hitów klasyki na pianinie! POSŁUCHAJ, POZNAJ i ZAGRAJ! Czy Ty też masz tak czasem, że słyszysz jakiś...

Pielęgnowanie muzycznej wrażliwości Z pewnością wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jaki wiek jest najlepszy, żeby zacząć naukę gry na pianinie....

Obserwuj nas

WYŚLIJ PYTANIE

Zwykle odpowiadamy w ciągu paru godzin na Twojego maila lub oddzwaniamy, jeśli podasz nr telefonu (wybierz wygodniejszą opcję).