Jak zacząć grać na pianinie?
Co Cię powstrzymuje?
Obalmy mity!
MIT 1. Żeby grać na pianinie, muszę mieć talent
Chcesz grać na pianinie, będąc dorosłym, ale boisz się, że nie masz predyspozycji?
„Talent nie jest wrodzony, trzeba go w sobie ukształtować” – te słowa w latach 80. napisał skrzypek i wybitny japoński pedagog, Sinichi Suzuki. Przekonywał on, że często nasz brak wiary we własny talent to tylko wymówka, by nie podjąć starań. Twierdził też, że talent może rozwinąć KAŻDY, ważne jest tylko odpowiednie podejście. Dlatego, jeśli muzyka Cię fascynuje i chcesz grać na pianinie, to po prostu spełnij swoje marzenie i podejmij decyzję – będę się uczyć!
MIT 2. Naukę gry na pianinie trzeba rozpocząć w dzieciństwie
Jeżeli planujesz światową karierę pianistyczną i marzysz o solowym recitalu w Carnegie Hall, to faktycznie musisz zacząć uczyć się gry na pianinie w dzieciństwie. Jeśli jednak chcesz grać na pianinie hobbystycznie, po prostu dla siebie – tu nie ma ograniczeń wiekowych!
Na świecie tysiące osób dorosłych rozpoczynają naukę gry na pianinie. Co ciekawe, wcale nie są to wyłącznie tzw. młodzi dorośli, ale także osoby w podeszłym wieku. Dzięki grze na instrumencie fantastycznie stymulowany jest nasz mózg. Najnowsze badania dowodzą, że może to przyczyniać się nawet do zmniejszenia ryzyka rozwoju demencji!
MIT 3. Muszę znaleźć prywatnego nauczyciela, bo na szkołę muzyczną już za późno
Do państwowej szkoły muzycznej możesz zapisać się maksymalnie do 16 roku życia. Nie oznacza to jednak, że w dorosłym życiu jedyną opcją dla Ciebie są lekcje prywatne. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na wsparciu nauczyciela i graniu ulubionych utworów, ale musisz pamiętać, że będzie to też opcja bardzo kosztowna.
Jak jeszcze możesz się uczyć? Np. w prywatnych szkołach muzycznych lub z kursów online. Tutaj sprawdzisz plusy i minusy 5 najpopularniejszych sposobów nauki gry na pianinie
Zalety rozpoczynania nauki gry na pianinie w późniejszym wieku
W Internecie znajdziesz z pewnością wiele stron, z których dowiesz się, czemu warto zacząć naukę gry na pianinie w dzieciństwie. Znacznie mniej mówi się natomiast o tym, jakie są plusy nauki gry na pianinie w późniejszym okresie życia. Spójrzmy więc na to od tej strony!
Gdy jesteś dorosły i zaczynasz naukę gry na pianinie:
- masz większą dojrzałość emocjonalną, co może pomóc w zrozumieniu i interpretowaniu muzyki,
- umiesz utrzymać koncentrację przez dłuższy czas, co pozwala na bardziej efektywną naukę,
- potrafisz zarządzać czasem i masz wykształconą samodyscyplinę – dzięki temu łatwiej będzie Ci rozplanować systematyczne ćwiczenie na instrumencie,
- świadomie możesz poprawić jakość swojego życia poprzez naukę czegoś nowego!
Czego potrzebujesz, żeby zacząć naukę gry na pianinie?
Jeśli spodziewasz się, że znajdziesz tu listę skomplikowanych i trudno dostępnych rzeczy, to chyba Cię rozczarujemy. Potrzebne Ci są tylko (i aż!):
Chęci
Serio, to absolutnie najważniejsza kwestia. Jeśli tylko chcesz grać na pianinie, wszystko inne nie będzie problemem. Albo naprawdę będzie niewielkim problemem.
Czas
Pogodzenie czasu na pracę i rozwijanie pasji nie jest łatwe, ale wszystko da się zrobić. Pamiętaj, że nie musisz rezerwować codziennie 2h na ćwiczenie. Nawet jeśli znajdziesz regularnie 20 minut na ćwiczenie, już zobaczysz efekty. A to przecież krócej niż jeden odcinek serialu…
Wytrwałość
Żeby zobaczyć efekty nauki gry na pianinie, potrzeba czasu i systematycznego ćwiczenia. To nie jest hobby, które da Ci natychmiastową „nagrodę”, ale za to, kiedy wyćwiczysz ukochany utwór, satysfakcja będzie ogromna!
Instrument
Trudno grać, kiedy nie masz na czym. Pamiętaj jednak, że na początek wcale nie musisz mieć fortepianu, ani nawet pianina. Wystarczy keyboard, który z czasem możesz wymienić na pianino elektryczne lub akustyczne. Sprawdź jaki instrument wybrać na początek.
Dobrze rozplanowany program
Bardzo ważne jest świadome rozplanowanie swojej pracy, w tym także wybór utworów. Nic tak nie zniechęca, jak zbyt trudny repertuar na początek. Warto również wyznaczać sobie osiągalne cele – takie, które będą dostosowane do Twoich możliwości. Inspiracje do tego, na co zwrócić uwagę przy planowaniu ćwiczenia, możesz znaleźć w naszym artykule o motywacji do nauki gry na pianinie.
A jeśli szukasz kursu online, w którym profesjonalni nauczyciele krok po kroku przeprowadzą Cię przez początkowe etapy nauki gry na pianinie, koniecznie sprawdź nasz kurs tworzony z myślą o dorosłych – „Pianino dla początkujących”.
Jak zacząć naukę gry na pianinie, żeby szybko widzieć efekty?
No dobrze. Załóżmy, że masz już wybrany instrument. To istotna cegiełka do pełnego sukcesu. Ale co dalej? Na co zwrócić uwagę na początku?
Prawidłowa postawa
To niezwykle ważny element, który często jest pomijany, a wtedy wkradają się bóle, kontuzje i pojawia się brak chęci do grania. Pamiętaj o tym, by odpowiednio dopasować wysokość siedzenia, a także zadbać o proste plecy, luźne ramiona i łokcie.
Klawiatura pianina
Z pewnością potrzebna Ci będzie podstawowa wiedza o instrumencie. Na pianinie mamy białe i czarne klawisze ułożone według powtarzającego się schematu. Kiedy gramy w prawo, dźwięki są coraz wyższe, idą do góry. Natomiast w lewo będziemy mieć dźwięki coraz niższe, idące w dół. Z prawej strony wysokie rejestry najczęściej grane są prawą ręką, a po lewej – niższe, grane będą lewą ręką.
Nazwy palców
Numeracja palców rozpoczyna się od kciuka, to palec pierwszy, wskazujący będzie drugi itd., aż do małego palca, który jest palcem piątym.
Odpowiednie ułożenie rąk na klawiaturze
Zacznij od opuszczenia luźno rąk wzdłuż ciała, pozwól im zwisać, możesz nimi lekko potrząsnąć. Następnie wyobraź sobie, że ktoś bierze Twoją rękę i przenosi ją na klawiaturę. Klawiatury dotykasz tylko opuszkami palców – nie całą dłonią. Palce powinny być zaokrąglone, a pod dłonią zostaje przestrzeń. Możesz wyobrazić sobie, że masz pod nią piłkę tenisową. Na koniec przyjrzyj się swojemu nadgarstkowi – sprawdź, czy jest elastyczny i czy znajduje się na przedłużeniu dłoni. Nie powinien ani opadać, ani unosić się nienaturalnie wysoko.
Teraz jesteś na dobrej drodze, żeby zacząć grać i od początku kształtować odpowiednie nawyki. I pamiętaj – naukę gry na pianinie możesz zacząć w każdym wieku!