10 pytań jak grać na pianinie?

10 najczęstszych pytań o naukę gry na pianinie

Blog • zostań muzykiem

Nauka gry na pianinie bez tajemnic!

Planujesz zacząć się uczyć gry na pianinie? A może już się uczysz? Z pewnością masz w głowie wiele pytań, na które nie zawsze znajdujesz odpowiedzi.

W tym artykule odpowiadamy 10 często powtarzających się pytań o naukę gry na pianinie. Rozwiejmy wątpliwości raz na zawsze!

1. Nie mam doświadczenia z nauką muzyki z dzieciństwa. Czy jako dorosłemu będzie mi trudniej nauczyć się grać na pianinie?

Mózgi dzieci są chłonne jak gąbki. Jeśli masz za sobą naukę muzyki w dzieciństwie, w późniejszym wieku łatwiej Ci będzie nauczyć się gry na pianinie. Jednak brak doświadczenia z muzyką w dzieciństwie absolutnie Cię nie dyskwalifikuje! Nasze mózgi w każdym wieku są gotowe do uczenia się nowych rzeczy. Co więcej, będąc dorosłym, jesteś w stanie znacznie bardziej zapanować nad swoim skupieniem i regularnością ćwiczenia. Oprócz tego masz lepszą koordynację, a dojrzałość emocjonalna może się przełożyć na lepsze rozumienie muzyki! Jeśli jeszcze się wahasz, przeczytaj koniecznie Jak zacząć grać na pianinie, będąc dorosłym

2. W jaki sposób najlepiej uczyć się gry na pianinie?

Każdy z nas jest inny, nie ma więc jednego uniwersalnego sposobu nauki, który będzie dobry dla wszystkich. Możesz wybrać indywidualne lekcje prywatne, szkoły państwowe i prywatne, kursy online. Jako elementy wspomagające przydadzą się też aplikacje i książki. Oferta jest naprawdę spora. Dobrze znać wady i zalety każdej metody nauki, żeby móc wybrać najlepszą dla siebie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź Plusy i minusy 5 najpopularniejszych sposobów nauki gry na pianinie 

3. Czy już na początku nauki muszę kupować pianino?

Żeby nauczyć się grać, potrzebujesz mieć w domu instrument klawiszowy. Nie jest jednak konieczne posiadanie pianina. Na rynku dostępne są różne rodzaje instrumentów: keyboardy, pianina akustyczne, pianina cyfrowe. Różnią się one przede wszystkim ceną, ale też np. mechaniką gry czy rozmiarem. Nie masz pewności, czy gra na pianinie naprawdę stanie się Twoją pasją? Na początek możesz zdecydować się na keyboard. A jeśli wahasz się, jaki instrument wybrać, skocz do naszego artykułu Najlepsze pianino na początek

4. Czy muszę umieć czytać nuty, żeby grać na pianinie?

Na początku możesz grać ze słuchu i próbować odnaleźć na klawiaturze dźwięki, które słyszysz. Na YouTube znajdziesz sporo tutoriali z widoczną klawiaturą, dzięki którym dasz radę zagrać utwór bez znajomości nut. Jeśli jednak naprawdę chcesz grać na pianinie, warto nauczyć się odczytywać zapis nutowy! W ten sposób szybciej nauczysz się grać na pianinie i lepiej zrozumiesz muzykę. Pozwoli Ci to również zagrać więcej ulubionych utworów!

A jeśli chcesz nauczyć się czytać nuty i grać na pianinie z pomocą profesjonalnych nauczycieli, koniecznie sprawdź nasz kurs nauki gry na pianinie online „Pianino dla początkujących” 

5. Jakie błędy ludzie najczęściej popełniają podczas nauki gry na pianinie?

Z naszych obserwacji wynika, że najczęstszy błąd to chęć nauczenia się zbyt wielu rzeczy naraz i oczekiwanie, że efekty pracy będą widoczne natychmiast. Takie podejście może prowadzić do frustracji i zniechęcenia. Nauka gry na pianinie to proces. Wymaga ona też dobrego rozplanowania i podzielenia na etapy. Lepiej skupić się na jednym zagadnieniu i dopiero, gdy poczujesz się w nim komfortowo, dodawać kolejne. Pamiętaj, że nauka gry na pianinie wymaga czasu!

6. Jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie motywacji podczas nauki gry na pianinie?

Naszym zdaniem najlepsze jest wyznaczanie sobie drobnych, ale osiągalnych celów. Warto też nagradzać się za postępy! Wybieraj utwory, które lubisz i pamiętaj, żeby nie rzucać się na zbyt trudny repertuar.

Nic tak nie motywuje, jak druga osoba, która przygląda się Twoim postępom. Dlatego pomocne może być również znalezienie nauczyciela lub kursu online. W ten sposób Twoja praca będzie „pod kontrolą” i zyskasz dostęp do szerokiego wyboru utworów i ćwiczeń. Potrzebujesz więcej tipów? Zajrzyj koniecznie do naszego artykułu, w którym znajdziesz 7 sposobów na zmotywowanie się do regularnego ćwiczenia na pianinie

7. Jak uczyć się nowych utworów?

Każdy z nas uczy się nieco inaczej. Dlatego najlepszy sposób dla siebie wypracujesz metodą prób i błędów. Warto ćwiczyć utwór osobno prawą i lewą ręką, a dopiero, kiedy poczujesz się pewnie – łączyć obie ręce. Jeśli w danym utworze są miejsca, które sprawiają Ci trudność, nie zostawiaj ich na koniec ćwiczenia. Na początku nasz umysł zawsze jest bardziej chłonny. Polecamy również ćwiczyć utwór fragmentami, dzięki temu nie przytłoczy Cię zbyt duża forma. Pamiętaj, żeby uważnie słuchać swojej gry i skupić się na poprawie tego, co sprawia Ci najwięcej trudności. To pozwoli Ci szybko zauważyć postępy!

8. Czy mogę pracować jednocześnie nad więcej niż jednym utworem?

Pewnie, że tak! Muzycy zazwyczaj pracują nad wieloma utworami równocześnie – dzięki temu mają szeroki repertuar do prezentowania podczas koncertów. Ale nawet na początku przygody z pianinem dobrym pomysłem jest granie kilku utworów lub łączenie ich z ćwiczeniami technicznymi. Zapewnisz sobie większą różnorodność i unikniesz nudy. Warto oczywiście opanować świetnie jeden utwór i dłużej nad nim posiedzieć, ale pamiętaj, że uczenie się nowych rzeczy jest równie ważne dla Twojego muzycznego rozwoju. Nie bój się brać nowych nut i śmiało rozszerzaj swój repertuar.

9. Czy muszę ćwiczyć codziennie? Mam sporo obowiązków w domu i w pracy…

Podczas nauki gry na pianinie ważna jest regularność. Nie jesteś w stanie ćwiczyć 7 razy w tygodniu? OK, niech to będzie mniej. Najlepiej, jeśli wyznaczysz sobie częstotliwość i czas, który chcesz poświęcić na naukę gry na pianinie. Ustal plan pod siebie i po prostu staraj się go trzymać, a zauważysz postępy. Pamiętaj też, że nawet kiedy nie siedzisz przy pianinie, Twoja podświadomość przetwarza wcześniejszą pracę nad muzyką. To ważna część procesu uczenia się! Może się zdarzyć, że utwór trzeba na chwilę odłożyć, żeby po przerwie wrócić do niego ze „świeżą” głową. Czasem więc dzień przerwy da Ci lepsze efekty niż codzienne ćwiczenie!

10. Kiedy mogę zacząć improwizować?

Choćby teraz! Improwizacja to ważny element kreatywny, który w nauce gry na pianinie powinno się wprowadzać jak najwcześniej. Niestety wielu nauczycieli włącza ją w proces edukacji dość późno albo (o zgrozo!) wcale. Twoją improwizacją może być po prostu zabawa dźwiękami. Możesz wykorzystać do niej utwór, którego się uczysz albo usiąść do pianina i dać się ponieść swojej muzycznej wyobraźni. Dzięki improwizacji będzie rozwijać się Twój słuch, poszerzysz też swoje rozumienie muzyki. Improwizowanie nie jest wyłącznie intelektualne i zakorzenione w teorii. Równie istotne jest tu odczuwanie muzyki i kształtowanie w sobie odwagi do realizacji własnych pomysłów.

*

To było 10 najczęstszych pytań związanych z nauką gry na pianinie, z którymi się spotykamy. A może masz inne pytania? Pisz śmiało na adres: tomek@zostanmuzykiem.pl

A jeśli chcesz zacząć grać na pianinie już teraz, sprawdź ofertę naszych kursów gry na pianinie online

Zacznij grać na pianinie!

Darmowy ebook dla Ciebie!

ebook darmowy na pianino (3)

Pobierz darmowy e-book i dowiedz się jak przygotować się do przygody z pianinem!

udostępnij post:

Projekt bez tytulu mini

Sara i Tomek

Jesteśmy zawodowymi muzykami po pełnej edukacji muzycznej. Od kilkunastu lat zajmujemy się uczeniem innych gry na pianinie.​
W ramach projektu "Zostań Muzykiem" dzielimy się pasją, wiedzą i doświadczeniem, promując grę na pianinie jako aktywną formę rozrywki i twórcze spędzanie czasu. Chcemy także obalić mity, takie jak przekonanie, że jest się za starym lub niezbędny jest mityczny "słuch muzyczny". Zacznij naukę z nami i Zostań Muzykiem!

Zacznij grać na pianinie!

Darmowy ebook dla Ciebie!

ebook darmowy na pianino (3)

Pobierz darmowy e-book i dowiedz się jak przygotować się do przygody z pianinem!

Chcesz więcej takich treści?

Zapisz się na nasz newsletter

Treściwe artykuły, nuty, gratisy, limitowane promocje. Dowiedz się przed innymi.

Wybierz swój kurs
nauki gry na pianinie

Szukasz czegoś małego na start?

Jak coś robić to na całego?

Zanurz się w ponadczasowych melodiach

Chcesz zaskoczyć rodzinę na święta?

BLOG MIŁOŚNIKÓW PIANINA

CZYTAJ WIĘCEJ, ROZWIJAJ SIĘ Z NAMI

„Dla Elizy Beethovena” – zagraj na pianinie utwór, który wszyscy znają! Chyba każdy z nas podczas nauki gry na pianinie...

Poznaj polskie kolędy i zagraj na pianinie „Wśród nocnej ciszy”! To jest ten moment, kiedy wszędzie zaczynają grać już świąteczne...

Trema przed graniem kolęd na pianinie w Święta? Z tym można sobie poradzić! W ostatnim czasie królują u nas tematy...

Obserwuj nas

Sprawdź WYjątkowe pakiety na black Friday

d.
g.
m.
s.

PAKIET KORZYŚCI

Hity Muzyki Klasycznej 1

Hity Muzyki Klasycznej 2

PAKIET KORZYŚCI

Hity Muzyki Klasycznej 1

Hity Muzyki Klasycznej 2

KURS C

KURS B

KURS A

KURS B

KURS C

KURS A

WYŚLIJ PYTANIE

Zwykle odpowiadamy w ciągu paru godzin na Twojego maila lub oddzwaniamy, jeśli podasz nr telefonu (wybierz wygodniejszą opcję).